W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu w tym roku nie ma klas pierwszych
W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu nie otwarto ani pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego, ani technikum agrobiznesu. To m.in. pokłosie reform oświaty. Czy szkole grozi zamknięcie?
Zacznijmy od tego, że ta konkretna szkoła średnia nie jest jedyną taką w regionie, gdzie doszło do takiej sytuacji. Powodem jest liczba dzieci (o ponad połowę mniejsza), jaka ukończyła szkoły podstawowe. To pokłosie dwóch reform oświaty, przeprowadzonej przez rząd PO-PSL nakładającej obowiązek szkolny na 6-latków, a potem reformy rządu PiS, która ten obowiązek zniosła, wracając do obowiązku szkolnego 7-latków, a która również likwidowała gimnazja. W efekcie najpierw roczniki w szkołach się nałożyły, a następnie powstała luka, ponieważ jedni rodzice decydowali się na posłanie 6-letniego dziecka do szkoły, inni nie.
Jak wyjaśnia nam dyrektor ZS w Krasnosielcu Tomasz Olkowski w ten sposób liczba uczniów, którzy kończyli szkoły podstawowe w ubiegłych latach kształtowała się w zakresie ok. 500-600 w powiecie makowskim, a w tym roku było to ok. 200 uczniów.
- W rekrutacji do naszej szkoły najczęściej biorą udział uczniowie okolicznych szkół podstawowych. Niestety ten rocznik był niewielki. W SP w Krasnosielcu było 17 uczniów, w Drążdżewie zaledwie 2, a w Raku i Amelinie w ogóle nie było klas VIII. Do naszej szkoły dokumenty złożyło 11 osób, w tym jedna oryginał. Część uczniów ostatecznie wybrała inne szkoły średnie, co nie pozwoliło nam na otwarcie oddziałów klas pierwszych. Ale, jak wspomniałem, ten rok jest wyjątkowy pod względem liczby absolwentów szkół podstawowych - wskazuje dyrektor ZS w Krasnosielcu.
Przypomnijmy, że szkoła ta cieszy się wysoką zdawalnością egzaminu dojrzałości. Zatem fakt, że absolwenci nie wybierali tej szkoły, aby kontynuować w niej naukę, nie ma związku z jej poziomem nauczania. Decydowały zatem inne czynniki, o których wiedzą tylko sami zainteresowani.
Jak poinformował nas starosta makowski Mirosław Augustyniak w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Różanie również nie utworzono w tym roku pierwszej klasy liceum, otwarto pierwszą klasę technikum, gdzie uczęszcza 10 uczniów.
- Sytuacja ta jest spowodowana reformami oświaty i mniejszą liczbą młodzieży w tym konkretnym roczniku. Zaznaczę, że nie mamy w planach likwidacji ZS w Krasnosielcu – informuje Mirosław Augustyniak.
W przyszłym roku młodzieży opuszczających mury szkół podstawowych będzie więcej niż w roku bieżącym. Niemniej warto pamiętać, że mamy w całym kraju do czynienia z pogłębiającym się niżem demograficznym. W 2023 roku urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Oznacza to również, że zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich, dzieci z roku na rok będzie ubywać i na razie nic nie wskazuje na to, że tendencja ta ulegnie zmianie.
Komentarze obsługiwane przez CComment