200 lat Muzem Mazowieckiego w Płocku
Płockie Muzeum Mazowieckie 21 września br. skończyło 200 lat. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek, 15 października, w Teatrze Dramatycznym i siedzibie muzeum przy ul. Kolegialnej. Kilkugodzinną galę uświetniły występy Małgorzaty Walewskiej (sopran), Waldemara Malickiego (fortepian) i Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Prowadził ją Artur Andrus.
O historii muzeum opowiedział jego dyrektor Leonard Sobieraj
Galę prowadził Artur Andrus
Pierwszym gościem gali był Waldemar Malicki...
...a gwiazdą maestra Małgorzata Walewska
Wielu pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku otrzymało nagrody i dyplomy
Zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku i Tygodnik Płocki
Natomiast w siedzibie muzeum otwarta została wystawa jubileuszowa "Design powojenny. Kierunek rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku". Od ponad miesiąca możemy również oglądać wielką wystawę "Art dĂŠco - sztuka 20-lecia międzywojennego" (można o niej przeczytać w numerze 38 "Tygodnika").
Płockie muzeum powstało 21 września 1821 roku z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. - Powstało również ze zbiorów, które przekazywali okoliczni mieszkańcy Płocka i sami mieszkańcy Płocka do muzeum - mówi Katarzyna Stołoska-Fuz z działu historii płockiej placówki.
Jest najstarszą tego typu instytucją powstałą z inicjatywy społecznej w Polsce. Otwarte 21 września br. wystawy:"200 lat Muzeum w Płocku 1821-2021" i "Z muzealnej skarbnicy" prezentują nie tylko 200 lat muzealnych dziejów, w tym kolekcji, ale także pejzaż miasta i to, jak w tym czasie "zmieniały się płockie ulice, jak samochody zastąpiły dorożki, dżinsy wyparły surduty, a bruk na Rynku Kanonicznym stał się asfaltem na Placu Narutowicza" - podkreśla Milena Kolibczyńska, kierownik działu promocji muzeum.
Ale to nie koniec jubileuszowych wydarzeń. W listopadzie otwarta zostanie wystawa stała poświęconej m.in. Władysławowi Broniewskiemu, Stefanowi Themersonowi, Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. Co ich łączy? Wszyscy pochodzili z Płocka!
Muzeum Mazowieckie, to też miejsce, gdzie można zobaczyć m.in. jeden z zaledwie dwóch w Polsce obrazów Tamary Łempickiej. - Rehabilitacja jej twórczości nastąpiła w początku lat 70., po jej wystawie monograficznej, która miała miejsce w Paryżu i stopniowo ceny jej dzieł bardzo zaczęły rosnąć - tłumaczy Małgorzata Szadkowska, kierowniczka działu sztuki i jednocześnie kuratorka wystawy art dĂŠco.
Cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje poświęcone tym epokom. Powierzchnia wystawiennicza to 7 tys. m. kw. a magazynowa 35 tys m. kw.
- Mamy także plany na kolejne lata - zapowiada dyrektor płockiego muzeum Leonard Sobieraj. - I są one bardzo ambitne. We wstępnej fazie jest powstanie scenariusza dla nowej filii, jaką będzie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, powoli zabieramy się także za remont jatek gostynińskich - budynku przeznaczonego na to muzeum.
- W fazie koncepcji są kolejne: w Baboszewie i na płockim Radziwiu. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego zostanie powiększony o kościoły in situ w Wymyślu i Troszynie. Nowe filie zapewnią ochronę dziedzictwa w regionie północnego Mazowsza oraz umożliwią bliższy i szerszy dostęp członków społeczności lokalnych do swojej historii. Mamy też wizję rozwoju Działu Sztuki. Chcemy zgromadzić kolekcję i stworzyć wystawę designu lat 50., 60. i 70. XX w. W Muzeum Mazowieckim w Płocku powstałby kompleks wystaw ukazujący w jednym miejscu rozwój designu od końca XIX do końca XX w. Czyli - muzeum modernizmu - dodaje dyrektor Sobieraj.
Komentarze obsługiwane przez CComment