ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dawny Sierpc w malarstwie Wojciecha Webera – wystawa w ratuszu

W sierpeckim ratuszu otwarta została nowa wystawa czasowa prac malarza Wojciecha Webera. Ekspozycja „Ludzie, miejsca, czasy w malarstwie Wojciecha Webera” powstała przy współpracy Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.

Stanowi ona malarską opowieść o czasie, który przeminął oraz osobach żyjących już tylko we wspomnieniach. Dopełniają ją zabytkowe przedmioty, archiwalne fotografie, reprodukcje i judaika.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, ośrodków kultury, mediów, środowiska artystycznego, a także rodzina i przyjaciele twórcy. Uczestników wydarzenia powitał Jan Rzeszotarski Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podziękował wszystkim osobom i organizacjom, które zaangażowały się w stworzenie wystawy. Głos zabrał też sam artysta. Z wielkim wzruszeniem opowiedział o swojej drodze twórczej i pasji twórczej. Wspominał miejsca i ludzi bliskich swojemu sercu, a przez to stanowiących dla niego od lat niewyczerpane źródło inspiracji.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wojciech, Maria i Michał Weberowie oraz Jan Rzeszotarski Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wernisaż stał się okazją do wspomnień i ożywionych rozmów o historii miasta oraz postaciach, które przez dekady kształtowały jego niepowtarzalną atmosferę. Każda z sal, w których przygotowana została wystawa poświęcona jest innej historii, co znalazło odzwierciedlenie w tytułach poszczególnych części wystawy: „Świętości Sierpca”, „Zwykłe domy – niezwykli ludzie”, „Ciekawe historie, ale czy prawdziwe?”, „Za mostem” i „Poza czasem”. Opowiadania ujęte w malarskie ramy kontynuują eksponaty. Ich dobór podyktowany był pragnieniem uczynienia narracji jak najpełniejszą. Wiele z nich nigdy dotąd nie było prezentowanych w przestrzeniach wystawienniczych. Pochodzą one z prywatnych zbiorów twórcy i jego rodziny; Pracowni Dokumentacji Dziejów Sierpca; Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Diecezjalnego im. bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Płocku. Są ściśle związane z tematami prac, dopełniają je i tworzą do nich komentarz. Stanowią one klucz do pełnego zrozumienia wystawy. Klamrą spinającą poszczególne części ekspozycji jest przemijanie czasu – to jak poszczególne momenty, miejsca i ludzie trwają we wspomnieniach, jak drobny przedmiot, rozmowa lub widok pozwalają powrócić do chwil minionych.
Ekspozycję zwiedzać można do 31 maja 2024r. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzania ratusza!

 

Komentarze obsługiwane przez CComment