ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Do końca roku za złotówkę do marszałkowskich muzeów i teatrów!

Jeszcze do końca roku uczniowie z Mazowsza mogą odwiedzać mazowieckie instytucje kultury za złotówkę. W maju i w czerwcu z tej możliwości skorzystało blisko 14 tys. młodych ludzi. To efekt inicjatywy samorządu województwa, który zaprosił młodych Mazowszan do aktywnego udziału w kulturze.

Jak przekonuje marszałek Adam Struzik, duża liczba uczniów odwiedzjących mazowieckie muzea i teatry w maju i w czerwcu to dobry prognostyk przed zbliżającą się jesienią i zimą. - Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach nasze instytucje będą jeszcze chętniej odwiedzane. Zwłaszcza, że ich oferta kulturalna jest bardzo bogata.

Najchętniej do teatru
Największą popularnością cieszyły się marszałkowskie teatry. Spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy obejrzało blisko 1,4 tys. uczniów. Zbliżoną liczbę widzów miał płocki Teatr Dramatyczny. Rekordzistą okazał się jednak Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, z którego oferty skorzystało ponad 2,5 tys. młodych ludzi.

Zwiększone zainteresowanie odnotowały również mazowieckie muzea. Uczniowie chętnie odwiedzali m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy radomską Elektrownię.
Pomysłodawca akcji, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Ludwik Rakowski, podkreśla że te dane tylko potwierdzają trafność pomysłu. - Wiedzieliśmy, że ta inicjatywa może się spotkać z dużym zainteresowaniem. Nie spodziewaliśmy się jednak, że wyniki będą aż tak dobre. Mamy jeszcze w puli 3 mln zł na promocyjne bilety, dlatego już dziś zachęcam nauczycieli do planowania jesiennych wyjazdów do naszych instytucji kultury.

3 mln do wykorzystania
W maju tego roku zarząd województwa zdecydował o realizacji programu "Kultura za złotówkę". Jego celem jest otwarcie marszałkowskich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży, a na realizację przeznaczono 6 mln zł. Szkoły z programu mogą skorzystać do końca roku. Do wykorzystania zostało blisko 3 mln zł.

Do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza zastępca dyrektora Monika Salamon-Miłoboszewska. - Uczniowie za złotówkę mogą zwiedzić nasze ekspozycje, uczestniczyć w lekcji muzealnej czy w warsztatach twórczych o różnej tematyce związanej z naszą placówką. Obiekty, w których realizowana jest oferta, zlokalizowane są w naszym zabytkowym ponad 22-hektarowym parku, gdzie mieszka m.in. wiele gatunków ptaków czy konie rasy huculskiej, które przy okazji korzystania z oferty również warto zobaczyć.

Nowy program samorządu województwa to szansa na promocyjne zwiedzanie instytucji kultury oddalonych od miejsca zamieszkania uczniów, a tym samym możliwość poznania nowych miejsc na kulturalnej mapie Mazowsza, ich zbiorów, skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, takich jak np. lekcje muzealne.

Jak zwiedzać za złotówkę?
Aby móc skorzystać z "promocyjnej" ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. Do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dokąd za złotówkę?
W programie bierze udział 28 marszałkowskich instytucji kultury:
- Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
- Warszawska Opera Kameralna w Warszawie
- Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
- Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
- Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu
- Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- Stacja Muzeum
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
- Muzeum Regionalne w Siedlcach
- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
- Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
- Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
- Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
- Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
- Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
- Muzeum Niepodległości w Warszawie
- Muzeum Mazowieckie w Płocku
- Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) 
- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Komentarze obsługiwane przez CComment