ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Za złotówkę do marszałkowskich muzeów i teatrów!

Blisko 14 tys. uczniów szkół odwiedziło mazowieckie instytucje kultury w maju i czerwcu. To efekt inicjatywy samorządu województwa, który zaprosił młodych Mazowszan do aktywnego udziału w kulturze. - Zapraszamy młodzież do odwiedzania naszych instytucji kultury. Teraz do mazowieckich muzeów i teatrów wejdziecie za złotówkę - zaprasza marszałek Adam Struzik.

Najchętniej do teatru
Do tej pory największą popularnością cieszyły się marszałkowskie teatry. Spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy obejrzało blisko 1,4 tys. uczniów. Zbliżoną liczbę widzów miał płocki Teatr Dramatyczny. Rekordzistą okazał się jednak Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, z którego oferty skorzystało ponad 2,5 tys. młodych ludzi.

Zwiększone zainteresowanie odnotowały również mazowieckie muzea. Uczniowie chętniej odwiedzali m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy radomską Elektrownię.

Jak podkreśla Ludwik Rakowski, pomysłodawca akcji, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, te dane tylko potwierdzają trafność pomysłu. - Wiedzieliśmy, że ta inicjatywa może się spotkać z dużym zainteresowaniem. Nie spodziewaliśmy się jednak, że wyniki będą aż tak dobre. Mamy jeszcze w puli 3 mln zł na promocyjne bilety, dlatego już dziś zachęcam nauczycieli do planowania jesiennych wyjazdów do naszych instytucji kultury - zachęca przewodniczący.

3 mln do wykorzystania
Przypomnijmy - w maju tego roku zarząd województwa zdecydował o realizacji programu "Kultura za złotówkę". Na jego realizację przeznaczono 6 mln zł. A celem programu jest otwarcie marszałkowskich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży. Szkoły z programu mogą skorzystać do końca roku. Do wykorzystania zostało blisko 3 mln zł.

- Chcemy edukować młodzież i zarażać ich sympatią do mazowieckiej kultury i tradycji. Nasz program to realna możliwość poznawania nowych miejsc na mapie kulturalnej Mazowsza i skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych czy lekcji muzealnych - podkreśla Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.

Nowy program samorządu województwa to szansa na promocyjne zwiedzanie instytucji kultury oddalonych od miejsca zamieszkania uczniów, a tym samym możliwość poznania nowych miejsc na kulturalnej mapie Mazowsza, ich zbiorów, skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, takich jak np. lekcje muzealne.

Iwona Wujastyk, dyrektorka Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, podkreśla, że inicjatywa samorządu województwa dała możliwość udziału w życiu kulturalnym i poznania oferty artystycznej dzieciom i młodzieży niezależnie od możliwości finansowych. -Zorganizowanie atrakcyjnej oferty na koniec roku szkolnego nie było proste, ale zbiegło się to z jubileuszem 120. urodzin naszego patrona, więc bardzo zależało nam, aby jak najwięcej osób go poznało. Młodym ludziom zaproponowaliśmy połączenie oferty artystycznej - spektaklu lub filmu z częścią edukacyjną. Po spektaklu "Awantura w mollDurze" aktorzy prowadzili lekcje "Magia teatru", podczas których można było poznać zawody związane z przygotowaniem spektaklu, proces jego powstania, jak również odkryć techniczne możliwości światła, dźwięku i multimediów. Jak dodaje dyrektorka, wielokrotnie była to pierwsza wizyta dzieci w teatrze muzycznym.

Jak zwiedzać za złotówkę?
Aby móc skorzystać z "promocyjnej" ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. Do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W programie bierze udział 28 marszałkowskich instytucji kultury.

Lista instytucji, które szkoły mogą odwiedzać za złotówkę:
- Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
- Warszawska Opera Kameralna w Warszawie
- Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
- Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
- Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu
- Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- Stacja Muzeum
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
- Muzeum Regionalne w Siedlcach
- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
- Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
- Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
- Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
- Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
- Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
- Muzeum Niepodległości w Warszawie
- Muzeum Mazowieckie w Płocku
- Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)
- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Komentarze obsługiwane przez CComment