ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kultura za złotówkę – już 310 tys. uczniów z Mazowsza wzięło udział w akcji sejmiku

Do odwiedzenia marszałkowskich teatrów i muzeów zachęcają przedstawiciele samorządu Mazowsza, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz instytucji kultury

Trwa druga edycja programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Dzięki inicjatywie samorządu województwa mazowieckiego już około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych odwiedziło marszałkowskie muzea i teatry za symboliczną złotówkę.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, akcja okazała się dużym sukcesem, a dzieci i młodzież chętnie w niej uczestniczą. – Takie zwiększanie dostępności instytucji kultury już przynosi efekty. Udało nam się zachęcić młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum. W zeszłym roku przekroczyliśmy liczbę 150 tys. uczniów. W tej edycji już w pierwszym półroczu mamy imponujący wynik prawie 160 tys. uczestników. To ważne, aby od najmłodszych lat uczyć szacunku do historii, dziedzictwa i dorobku minionych pokoleń.

12 mln zł na „Kulturalną szkołę na Mazowszu”

W tym roku na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zwiedzać marszałkowskie instytucje kultury za 1 zł. To dla nich szansa na poznanie nowych miejsc, zapoznanie się ze zbiorami muzeów czy skorzystanie z różnorodnych propozycji kulturalnych, takich jak np. Lekcje muzealne. – Szkoły interesują się tą ofertą, bo przełamujemy barierę, jaką są finanse. Dla niektórych uczniów to pierwsza wizyta w muzeum lub teatrze. Poza tym nasze instytucje kultury są zaangażowane i kreatywne. Prezentują oferty ciekawe, dostosowane do grup wiekowych, często wykorzystując do tego atrakcyjne dla młodzieży narzędzia. Program wciąż trwa, więc zachęcam wszystkie szkoły do włączenia się w tę akcję – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Najchętniej do teatrów

Do końca czerwca najchętniej wybieranymi marszałkowskimi instytucjami kultury były teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. – płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze”. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także placówki z subregionu ciechanowskiego. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odwiedziło 3,6 tys. dzieci i młodzieży, a Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – ponad 3,2 tys. uczniów.
  
Radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski zauważa, że program „Kultura za złotówkę” jest ważną inicjatywą sejmiku, która wspiera uczniów, ale też promuje mazowieckie instytucje kultury. – Dzięki temu programowi nasze teatry, muzea i skanseny mogą zaprezentować swoje wystawy czy warsztaty szerokiej grupie odbiorców. Z kolei uczniowie korzystają z wartościowej oferty edukacyjnej, co jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych lekcji.                              

Szeroka oferta także w wakacje

Lato sprzyja weekendowym wypadom. To dobry czas, aby bliżej poznać Mazowsze. Jest gdzie jeździć, co zwiedzać, co poznać. Wystawy, warsztaty rodzinne, pokazy, konkursy, programy edukacyjne, spotkania czy dyskusje – to tylko namiastka atrakcji, jakie oferują instytucje kultury. Warto odwiedzić zarówno te najbliższe – Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie czy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, jak i udać się nieco dalej, chociażby do skansenów w Sierpcu i Radomiu, a także obejrzeć muzyczny spektakl w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. 

Bilet za złotówkę dla osób z niepełnosprawnościami

Nie tylko uczniowie, ale także osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą kupić bilet za 1 zł do marszałkowskich placówek kultury.

Na realizację nowego programu samorząd województwa mazowieckiego zaplanował 2 mln zł. Pilotażowo projekt potrwa do końca 2023 r. – Dorobek, jakim mogą poszczycić się instytucje samorządu województwa wraz z instytucjami kultury, chcemy pokazać i udostępnić osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom. Jestem przekonany, że realizując ten program, stworzymy przestrzeń, dzięki której obie strony będą w stanie wzmocnić swoją wartość – mówi Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej mcps.com.pl.

Wygodne podróże z Mazobiletem

Podróże po Mazowszu i Warszawie z jednym biletem są już możliwe! To efekt porozumienia m.st. Warszawy i Mazowsza. Z Mazobiletem w weekendy można bez ograniczeń podróżować po stolicy metrem, tramwajami i autobusami, a poza Warszawą – pociągami KM, SKM i WKD.    W ten sposób łatwo, wygodnie i w dobrej cenie można dotrzeć do atrakcji turystycznych, ciekawych zakątków stolicy i regionu. Bilet dla jednej osoby kosztuje 49 zł, a dla grupy do 5 osób – 99 zł. Mazobilet jest dostępny w kasach biletowych KM, biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich oraz przez internet. Z oferty można skorzystać do 31 października br.

Co zrobić, aby wziąć udział w akcji?

By móc skorzystać z ,, promocyjnej'' ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie marszałkowskiej instytucji kultury. Wśród nich są teatry, muzea i skanseny. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają szansę zarówno zwiedzać wystawy, jak i brać udział w koncertach, spektaklach czy lekcjach muzealnych. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach placówek.  

Komentarze obsługiwane przez CComment