LGD – szkolą, aktywizują, cieszą
Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” funkcjonuje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i wdraża Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) na podstawie zawartej umowy z samorządem województwa mazowieckiego. Jej siedziba znajduje się w niewielkiej wiosce Zielona w gminie Krasne. Obszar, który obejmuje, to 17 gmin województwa mazowieckiego z terenu czterech powiatów. Z powiatu przasnyskiego do LGD „Północne Mazowsze” przystąpiło pięć gmin (Czernice, Borowe, Krasne, Krzynowłoga Mała i Przasnysz – gmina miejska i wiejska), z powiatu ciechanowskiego – siedem (Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin, Sońsk, Gołymin-Ośrodek, Ciechanów, Grudusk), cztery gminy z powiatu mławskiego (Stupsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Dzierzgowo) i jedna z powiatu makowskiego (Karniewo). Łącznie zasięg działania LGD obejmuje obszar zamieszkany przez blisko 96,5 tys. osób.
Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” jest jedną z 30 działających na Mazowszu i 324 w kraju. Jest to rodzaj partnerstwa terytorialnego, które zrzesza przedstawicieli lokalnych organizacji zarówno z sektora publicznego, prywatnego, jak i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnych społeczności. Grupy mają Lokalne Strategie Rozwoju (LSR), które realizują przy wsparciu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kolejne lata w ramach działania programu LEADER.
Strategia LGD „Północnego Mazowsza” na najbliższe lata została poprzedzona konsultacyjnymi warsztatami, po jednym w każdej gminie, podczas których rozmawiano o potrzebach, problemach i mocnych stronach poszczególnych gmin oraz zgłaszano propozycje kierunków rozwoju.
Główne środki, które są dystrybuowane przez LGD „Północne Mazowsze”, to środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. LGD pełni funkcję pośrednika, organizując nabór wniosków. Stroną umowy dla składającego wniosek jest samorząd województwa mazowieckiego. Wnioski mogą składać wszyscy, którzy mieszkają w zasięgu działania LGD. Po ich zaakceptowaniu przez komisje (LGD „Północne Mazowsze” i samorząd województwa mazowieckiego) są przyznawane środki, które wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” funkcjonuje od 2016 roku. Inicjatorem jej powołania było 17 gmin. Zadaniem Lokalnej Strategii Działania jest umożliwienie mieszkańcom realizacji własnych przedsięwzięć ukierunkowanych na tworzenie miejsc pracy, wzajemną pomoc, rozwiązywanie problemów społecznych i dbanie o naturalne środowisko, które mogą przyczynić się do rozwoju lokalnego i poprawy jakości życia. LGD wspiera wnioskodawców w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie.
Prezesem zarządu i kierownikiem biura jest Anna Kienik. W zarządzie grupy pracują również: Renata Żmijewska (skarbnik), Mariusz Olszewski (sekretarz), Danuta Radomska i Anna Augustyniak (członkowie).
– Głównym celem naszego działania – mówi Anna Kienik. – Jest wdrażanie lokalnej strategii rozwoju i ogłaszanie naborów wniosków dla naszego obszaru w różnych tematach. Podpisaliśmy już umowę na nową lokalną strategię rozwoju i mam nadzieję, że od grudnia tego roku będziemy znowu ogłaszać nabory wniosków dla samorządów, instytucji, sektora finansów publicznych, dla przedsiębiorców, dla osób, które będą chciały założyć działalność gospodarczą, dla organizacji. W okresie przejściowym, czyli pomiędzy jednym programem a drugim, realizujemy także inne projekty, które wpisują się w ramy wdrażania naszej Lokalnej Strategii Rozwoju – kino plenerowe, warsztaty kulinarne i inne. Tu bezpośrednio podpisujemy umowy z samorządem województwa, który koordynuje te nasze działania.
Obecnie jest realizowanych wiele pomysłów w ramach projektu „Kreatywni liderzy w działaniu” mających na celu upowszechnianie i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój produktów lokalnych poprzez działania edukacyjne, integracyjne i promocyjne, współfinansowany ze środków UE. W ramach tego projektu „Północne Mazowsze” realizowało i realizuje różnego rodzaju szkolenia i warsztaty, z którymi dociera do wszystkich gmin z obszaru swojego działania i które cieszą się dużym zainteresowaniem. Dotychczas organizowane warsztaty odbywały się w każdej z 17 partnerskich gmin. Zakończyły się już warsztaty serowarskie. W marcu zakończył się cykl warsztatów rękodzielniczych, które połączyło społeczności w twórczych działaniach, gdzie każdy mógł odkryć własne artystyczne zdolności i pasje. W kwietniu zakończyły się warsztaty piekarskie. Obecnie jest realizowany cykl warsztatów wędliniarskich. W kilku gminach już się odbyły, kolejne gminy czekają na swoją kolej. W każdym cyklu uczestniczyło ok. 340 mieszkańców.
W kwietniu w ramach projektu „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne” Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” we współpracy z samorządem województwa mazowieckiego zorganizowała warsztaty „Kulinarne inspiracje” – nowoczesna kuchnia inspirowana tradycyjnymi produktami lokalnymi. Odbyły się one w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrze.
– Warsztaty te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – powiedziała Anna Kienik. – Mieliśmy mnóstwo chętnych i chwilę po pojawieniu się informacji zaczęły przychodzić zgłoszenia. Szybko mieliśmy komplet. Warsztaty prowadził kucharz Michał Warmus, który kompetentnie i rzeczowo odpowiadał na wszystkie pytania. Warsztaty były wprawdzie jednorazowym wydarzeniem, ale może uda się jeszcze zorganizować kolejne w ramach tego samego programu.
Kolejnym projektem jest kino plenerowe, które także wpisuje się w ramy działania LGD. Tutaj stroną jest samorząd województwa, departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– Z kina plenerowego mieszkańcy korzystają chętnie – mówi Anna Kienik. – Kilka projekcji już się odbyło, planowane są kolejne w partnerskich gminach.
Sam film nie jest jedyną atrakcją, ale ważna jest możliwość wspólnego spotkania i spędzania czasu razem. Staramy się równo rozkładać siły na każdą gminę, która jest naszym członkiem, tak żeby w każdej coś się odbyło.
LGD „Północne Mazowsze” prowadzi liczne konsultacje i szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców planujących założyć działalność gospodarczą, dla organizacji pozarządowych na temat możliwości pozyskiwania środków w ramach ogłoszonych i planowanych naborów wniosków z funduszy europejskich, pod kątem przygotowania wniosków o dotację publiczną itp.
Jak mówi Anna Kienik, w tym roku LGD „Północne Mazowsze”, będzie kontynuować szkolenia. W ramach Mazowieckich Dobrych Praktyk Pszczelarskich we współpracy z urzędem marszałkowskim LGD „Północne Mazowsze” i Stowarzyszenie „Pszczeli Folwark” organizuje szkolenia dla pszczelarzy. Efektem jednego ze szkoleń był pomysł założenia organizacji zrzeszającej pszczelarzy z regionu.
Kolejnym projektem jest międzynarodowy projekt współpracy „Z historią w tle – wzmocnienie kapitału turystycznego partnerskich LGD z Litwy i Polski”. W jego ramach stworzono dwie gry. Przygotował je Projekt Rekreator.
Szczególnie istotna była tu bardzo dobra współpraca z muzeami z terenu – Muzeum Historycznym w Przasnyszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie czy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Muzea dostarczyły informacje historyczne, które pojawiły się w grach.
Pierwsza z gier to wielkoformatowa „Stopklatka” (o wymiarach 6 na 6 metrów) o filmowcach z XX-lecia międzywojennego, którzy przygotowują swoje produkcje oparte o wydarzenia historyczne, które miały miejsce w okolicy. Druga gra to „Ordynacja” – karcianka związana z rodem Krasińskich. Odbyły się już pierwsze próby gier. Za chwilę będą one do dyspozycji różnych placówek w gminach w obszarze działania LGD. Da to możliwość kolejnych ciekawych, edukacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych.
Ewa Stangrodzka Kozłowska
Komentarze obsługiwane przez CComment