ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Zmiana w Mazowieckim Kuratorium Oświaty. Wioletta Krzyżanowska za Aurelię Michałowską

Fot. MUW w Warszawie

Po odwołaniu Aurelii Michałowskiej p.o. mazowieckiego kuratora oświaty została Wioletta  Krzyżanowska, dyrektor jednej z warszawskich szkół, znana jako prekursorka ograniczenia obowiązkowych prac domowych. Powołanie otrzymała 8 stycznia.

Sprawująca funkcję mazowieckiego kuratora oświaty blisko osiem lat radomianka Aurelia Michałowska została odwołana przez minister edukacji Barbarę Nowacką 29 grudnia 2023 r.
Minister, po zasięgnięciu opinii wojewody, 5 stycznia br. wyznaczyła do pełnienia obowiązków kuratora Wiolettę Krzyżanowską. Powołanie wręczył p.o. mazowieckiej kurator oświaty wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski 8 stycznia. Następnie nowa szefowa MKO została przywitana w siedzibie Kuratorium w Warszawie. W spotkaniu wzięła udział także m. in. Katarzyna Jędruszczak, dyrektor generalna Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. 
Wioletta Krzyżanowska jest znana jako prekursorka ograniczenia obowiązkowych prac domowych. Z oświatą związana od 1994 r, od 2007 r. zarządzała Szkołą Podstawową nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie. To właśnie ta placówka jako pierwsza w stolicy zrezygnowała z obowiązkowych prac domowych.
Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogika w zakresie kształcenia zintegrowanego, które ukończyła z wyróżnieniem. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania placówką oświatową, doradztwa zawodowego i personalnego. „Inicjatorka zmian w polskiej szkole: oceniania kształtującego, szkoły bez obowiązkowych prac domowych, metody projektu i „zielonego ołówka”. Menadżerka oświatowa budująca kulturę szkolną opartą na rozwoju wzajemnych relacji między nauczycielem, uczniem i rodzicem”, przedstawia nową szefową Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym w latach 2012, 2017, 2021 – Sapere Auso Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Wielokrotnie nagradzana Nagrodą Burmistrza Dzielnicy Ursynów za wkład w rozwój oświaty i sportu, informuje MUW. W roku 2018 otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka nadaną przez rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. 

Po zmianie mazowieckiego kuratora oświaty mogą nastąpić zmiany w samym kuratorium oraz w delegaturach. Przypomnijmy, że w Ciechanowie p.o. dyrektora Delegatury jest Elżbieta Bąkowska, zaś w Ostrołęce, której podlegają m.in. powiaty przasnyski i makowski, dyrektorem Delegatury jest Michał Giers.

Komentarze obsługiwane przez CComment