ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

OSP z subregionu ciechanowskiego z nowymi wozami strażackimi dzięki wsparciu UE

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 188 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Aż 253 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Wsparcie dla jednostek OSP z subregionu ciechanowskiego to łącznie 25,9 mln zł na zakup 19 wozów strażackich.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, UE od lat wspiera mazowieckich strażaków. – W tej perspektywie pieniądze przekażemy na wozy bojowe. Wsparcie jest rekordowe, bo ponad 250 mln zł, dzięki czemu aż 188 średnich i ciężkich samochodów strażackich zasili OSP w całym regionie. Jest to dla nas intensywny czas podpisywania umów. Zależy nam, aby samochody jak najszybciej trafiły do jednostek. Taka unijna pomoc dla OSP to doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

Dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Mazowsza możliwe jest doposażenie jednostek OSP w nowoczesne samochody, tak potrzebne do prowadzenia skutecznych akcji ratowniczych. Średnie i ciężkie pojazdy bojowe, które trafią do subregionu ciechanowskiego zdecydowanie poprawią warunki pracy naszym strażakom ochotnikom. To inwestycja w bezpieczeństwo druhów, ale i mieszkańców regionu – mówi wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Radna województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk zaznacza, że to kolejna pomoc, na jaką mogą liczyć druhowie. – Od lat doposażamy strażaków i pomagamy w remontach strażnic. Teraz, dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Mazowsza subregion ciechanowski otrzyma łącznie 25,9 mln zł na zakup 19 wozów strażackich.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a rola funduszy europejskich jest w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wsparcie z Unii Europejskiej na nowe wozy strażackie podniesie bezpieczeństwo i komfort pracy druhów. Nowoczesne pojazdy pozwolą na szybsze i efektywniejsze reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Ponadto dzięki funduszom europejskim w wielu gminach zostaną zrealizowane działania edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną lokalnych społeczności – podkreśla Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

Komentarze obsługiwane przez CComment