Przez internet lub infolinię: Ruszył obowiązkowy spis powszechny
1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Nie jest to Prima Aprilis. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe, ale można to zrobić bez wychodzenia z domu. Taki spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale lub czasowo na terenie Polski.
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, przekazywane przez nas dane będą poufne. Nie musimy obawiać się ich udostępnienia. Zostaną użyte tylko w celach statystycznych. A jak ustrzec się przed oszustwami?
Główny Urząd Statystyczny informuje, że spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Spisowi podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
W spisie można wziąć udział bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Formularz można wypełnić o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.
- Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)" - poinformowano na stronie spis.gov.pl.
Spisać się możemy także telefonicznie - dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Po tym numerem sprawdzimy także dane osobowe rachmistrza, który może skontaktować się z nami, w celu wypełnienia ankiety przez telefon. Możemy powiedzieć mu, żeby odezwał się później, bo chcemy upewnić się, z kim mamy do czynienia.
Jeśli nie dokonamy samospisu, to po 15 kwietnia zadzwoni do nas rachmistrz spisowy, który na podstawie zadanych pytań wypełni odpowiednią ankietę. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa nie będzie wizyt rachmistrzów w domach. Możliwe za to będzie wypełnienie spisu w siedzibie urzędu gminy, ale żeby to zrobić trzeba się będzie wcześniej umówić telefonicznie. Wówczas na miejscu przygotowane zostanie specjalnie zabezpieczone stanowisko.
60 proc. Polaków obawia się, że w czasie pandemii ich dane osobowe trafią w niepowołane ręce, a aktywni od początku epidemii koronawirusa oszuści mogą w tym wypadku próbować wyłudzić nasze dane. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w czasie pandemii 18 proc. Polaków doświadczyło próby oszustwa poprzez otrzymanie podejrzanego telefonu, SMS lub wiadomości e-mail.
GUS zapewnia, że rachmistrz spisowy będzie się z nami kontaktował wyłącznie telefonicznie. Dlatego wszystkie SMS-y lub e-maile zachęcające do kliknięcia w link lub wykonania połączenia powinniśmy traktować jako próbę oszustwa! O takich przypadkach trzeba od razu powiadomić policję.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Od momentu ich zebrania stają się danymi statycznymi i objęte zostają tajemnicą statystyczną, która obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków umożliwiających jej uchylenie. Za złamanie tajemnicy i udostępnienie tych informacji w celach innych niż przewidziane przez spis grozi odpowiedzialność karna.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Niewykluczone, że ze względu na pandemię, spis zostanie wydłużony do 30 września br.
Ta i inne informacje w numerze 14 z 6 kwietnia 2021 r.
Komentarze obsługiwane przez CComment