15 sierpnia w Mławie bez przemówień. Modlitwa, kwiaty i śpiew
Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Mławie, organizowanych przez ratusz, nie przemówił obecny burmistrz miasta Piotr Jankowski, w przeciwieństwie do swego poprzednika, Sławomira Kowalewskiego. Nie przemawiali także inni oficjele. Nie jest to zarzut. Może w takich momentach czynniki oficjalne powinni milczeć?
Przemówił natomiast kapłan, ks. prał. Ryszard Kamiński, który w kościele Świętej Trójcy sprawował Mszę św. w intencji ojczyzny. W pięknej homilii pokreślił znaczenie przypadającej w tym dniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (w tradycji ludowej MB Zielnej), jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich. W Kościele wschodnim było ono obchodzone już w piątym wieku jako pamiątka Zaśnięcia Matki Bożej (Kościół prawosławny do dzisiaj używa tej nazwy). Jednakże dopiero w 1950 roku papież Pius XII - ex cathedra, w konstytucji apostolskiej - ogłosił, że Wniebowzięcie NMP jest dogmatem wiary, co oznacza, iż Maryja po swej śmierci z duszą i ciałem została zabrana do nieba.
Ks. Kamiński nawiązał również do Bitwy Warszawskiej 1920 roku, według angielskiego lorda Abernona „osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata”, owego „cudu nad Wisłą”. Zwycięstwo przyszło właśnie 15 sierpnia, co nie tylko w tradycji ludowej przypisuje się interwencji NMP. Kaznodzieja zaznaczył, że zarówno w tej bitwie, jak w całej wojnie z bolszewikami niebagatelną rolę odegrała polska młodzież, która ochotniczo zaciągnęła się do armii. Od siebie dodam, że mieliśmy do czynienia z powszechnym zrywem narodu, o czym pisał Stefan Żeromski w głośnym reportażu – manifeście „Na probostwie w Wyszkowie”, moim zdaniem jednym z najważniejszych tekstów publicystycznych w literaturze polskiej.
Po liturgii uczestnicy tej uroczystości przeszli pod, usytuowany przy ratuszu, kamień z tablicą poświęconą żołnierzom 144. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, którzy 21 sierpnia 1920 wyzwolili Mławę spod okupacji bolszewickiej.
Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „TC”.
Komentarze obsługiwane przez CComment