Grekokatolicka Wielkanoc w Mławie
W kościele św. Wawrzyńca w Mławie kilkudziesięcioro wiernych kościoła grekokatolickiego przebywających obecnie w mieście i okolicach uczestniczyło w wielkanocnej mszy świętej.
W obrządku wschodnim używa się kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego, stąd różnice w datach świąt między kościołem katolickim, a prawosławnym. W 2023 roku różnica ta jest niewielka - Wielkanoc prawosławna wypada 16 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej.
Wielkanoc jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Podobnie jak w katolicyzmie, w prawosławiu (grekokatolicy) przygotowania do świąt Zmartwychwstania rozpoczynają się od 40-dniowego postu. W tym czasie nie powinno spożywać się nie tylko mięsa, ale również ryb, nabiału i białego pieczywa. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, który wiąże się z zakazem przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów.
W Wielką Sobotę w Cerkwi święci się pokarmy, a zawartość koszyczka nie różni się zbytnio od tego, który przynoszony jest do świątyń katolickich. Powinny się w nim znaleźć jajka, chleb, sól, wędlina lub kiełbasa, ser i obowiązkowo pascha Ponadto, jajka powinny być już obrane, gdyż niczego ze święconki nie wolno wyrzucać.
Komentarze obsługiwane przez CComment