Jego życiorys mógłby być kanwą scenariusza ciekawego filmu. Cichociemny z Konopek
Urodzony w Konopkach Władysław Ryszard Śmietanko był kolejno więźniem sowieckich łagrów, żołnierzem Armii gen. Władysława Andersa, oficerem Armii Krajowej – cichociemnym zrzuconym do kraju. Akurat niejako odkryło go Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe.
Ono wraz z wójtem gminy Stupsk Jackiem Świderskim zorganizowało poświęcone mu seminarium. Odbyło się w Szkole Podstawowej w Morawach. Wśród licznych dorosłych słuchaczy, m.in. poseł Anny Cicholskiej i byłego posła Mirosława Koźlakiewicza, byli obecni uczniowie tej placówki.
Historię wojsk specjalnych, a zwłaszcza cichociemnych, przedstawił dr Tomasz Sypniewski z Akademii Kujawsko – Pomorskiej w Bydgoszczy.
Cichociemni to popularna nazwa żołnierzy – spadochroniarzy, ochotników, których przerzucano do okupowanej przez Niemcy Polski. Najpierw, w latach 1941 – 1944, intensywnie ich szkolono w Wielkiej Brytanii i Włoszech w zakresie sabotażu, dywersji, łączności, umiejętności poruszania się po terenie. Stanowili elitarną, zakonspirowaną jednostkę Wojska Polskiego. Odznaczali się wysoką inteligencją, znajomością co najmniej dwóch języków obcych, w tym niemieckiego, odpornością na stresy. Wśród nich była jedyna kobieta, Elżbieta Zawacka (1909 – 2009), późniejsza generał bryg. w stanie spoczynku.
Z 316 cichociemnych zginęło 102. Niektórzy z nich brali udział w powstaniu warszawskim.
O losach Władysława Ryszarda Śmietanki mówił – głównie na podstawie akt przechowywanych w Instytucie Polski im. gen. Władysława Andersa w Londynie – Andrzej Dusiński ze Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe.
Przyszły cichociemny przyszedł na świat 4 marca 1920 roku w Konopkach jako syn robotnika Władysława Śmietanki i Marii z Kąckich. Ochrzczony został 24 maja tego roku w kościele w Żmijewie (ojciec nie był obecny na tej ceremonii, ponieważ przebywał w wojsku).
(KJ)
Komentarze obsługiwane przez CComment