ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Krajewo. Żubry przyciągają

Ponad 27 tys. osób dotąd odwiedziło, otwartą w marcu br., pokazową zagrodę żubrów przy ul.  Krajewo w Mławie – poinformował nas jej kierownik Jacek Folborski. 

Byli to nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale i innych regionów Polski, m.in. Kielc, Warszawy i Gdańska, a także  Hiszpanii – turyści indywidualni i grypy zorganizowane, w tym członkowie klubów seniora i ludzie niepełnosprawni. Niektórzy zatrzymywali się tutaj w drodze na Wybrzeże,  Mazury czy Warmię. Dominowała młodzież szkolna. Przede wszystkim dla niej prowadzone są zajęcia  edukacyjne na temat biologii żubra  i jego restytucji w Polsce.

Dodatkową atrakcją jest Mławska Kolejka Turystyczna, prowadzona przez miejscowe Miejskie Przedsiębiorstwo Drogo-Mostowe.  Jest to samobieżny pojazd kołowy, który imituje tradycyjną  „ciuchcię”. Składa się z „parowozu” (Gucio) i dwóch  wagoników ( Maja i Bzyk) z 40 siedzeniami.    W soboty i niedziele  po cztery razy dowozi  turystów z Mławy do zagrody żubrów i  z  powrotem. Startuje  z parkingu dla autobusów  przy al. św. Wojciecha (centrum handlowe).  Dotąd przewiozła ponad tysiąc pasażerów. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, dzieci i młodzież w wieku do 18 lat, posiadający ważną legitymację szkolną, płacą po pięć złotych.

W pozostałe dni tygodnia kolejka wykonuje kursy na zlecenie – nie tylko do Krajewa.

Pokazową zagrodę. prowadzoną przez Nadleśnictwo Dwukoły,  otwartą codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 8 - 16, zbudowano w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra  w Polsce”. Powstały wszystkie niezbędne urządzenia, w tym wieża widokowa z windą dla niepełnosprawnych i parking, a także ścieżka edukacyjna z planszami.

Więcej w bieżącym papierowym wydaniu „TC”.

Komentarze obsługiwane przez CComment