ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Galeria „13”. Kwiaty, kobiety i poezja

Zwiedzając w Galerii „13” w Mławie  wystawę obrazów Magdaleny Rochoń zatytułowaną „Kolory nieujarzmione”, można podumać nad urodą kwiatów i kobiet.

Autorka  lubi malować kwiaty i inne gatunki flory, przeważnie polnej, leśnej lub  z wiejskich ogrodów.  Są to barwne kompozycje, tak jak cała natura, realistyczne, żywe, dynamiczne.  W tej swoistej grze kolorów nie brakuje również miejsca dla przedstawicieli świata fauny, na przykład  gniazdka ptasiego ukrytego wśród dzikiej roślinności.     

Artystka tworzy też portrety kobiet, takich z charakterem, niepozbawionych uczuć i emocji, nierzadko w otoczeniu  kwiatów, drzew, ziół.  Zapewne nie bez powodu. Już starożytni mędrcy  zauważyli związek między tymi żywymi istotami. Łączą je piękno, tajemniczość, by nie powiedzieć mistyka. Pan Bóg stworzył świat doskonały, a przy tym niesłychanie urozmaicony, wielowymiarowy, bezkresny, co potwierdzają szczególnie astrofizycy. Magdalena Rochoń jest nim najwyraźniej zachwycona.

Jej dzieła inspirują poetów, między innymi Elżbietę  Szczepkowską z Działdowa, która na otwarciu wystawy w „13” recytowała swoje wiersze. Oto pierwsza zwrotka utworu  do obrazu „Rozmarzenie”: „znów odjechałeś, zatroskane serce /nie powiedziałam jak bardzo cię kocham / kiedy powrócisz tęsknię coraz więcej /wiesz przecież miłość to najlepszy pokarm”. Duga strofa: „pójdę na łąki uspokoić duszę /w różowych kwiatach znajdę ukojenie /gdzie miododajne wierzbówki wyruszę /pełna nadziei wejdę w rozmarzenie”.

Magdalena Rochoń mieszka w Lidzbarku Wielskim, gdzie prowadzi Pracownię Artystyczną „Roma”. Namalowała już przeszło tysiąc obrazów. Zdobią one domy prywatne i galerie zarówno w Polsce, jak i zagranicą -  w Niemczech. Norwegii, Belgii, Holandii,  Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii,  Korei Południowej. Za swoją twórczość otrzymała  niejedną nagrodę, m.in. od  Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Wystawę można oglądać do końca czerwca. Przypomnijmy, że Galeria „13”, społecznie prowadzona przez Janusza Dębskiego, znajduje się w holu Centrum Medycznego przy ul. Franciszka Żwirki 26.

K.J. 

Komentarze obsługiwane przez CComment