Mława, 23 i 24 września. Festiwal Victora Younga

Atrakcyjnie zapowiada się tegoroczny Victor Young  Jazz Festival w Mławie. Wystąpi na nim m.in. Jan Ptaszyn - Wróblewski, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. W piątek, 23 września (godz. 16), w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się panel „Polscy kompozytorzy w Hollywood” z udziałem filmowców, dziennikarzy i dyplomatów.

O godz. 18 na tej scenie pojawi się Jan Ptaszyn-Wróblewski (saksofon) w towarzystwie Wojciecha Niedzieli (fortepian), Sławomira Kurkiewicza(kontrabas) i Marcina Jahra (perkusja).  Zaraz potem wystąpią muzycy z formacji Turn Out The Stars: Ricardo Pinheiro (Portugalia), Massimo Cavalli

(Włochy) i Eric Inke (Holandia). Ich obecność  na mławskiej  estradzie, uważają organizatorzy festiwalu, będzie krokiem w kierunku jego umiędzynarodowienia. W tej części programu usłyszymy im.in. utwory Billa Evansa i oczywiście Younga.

Nazajutrz (godz. 16) w parku miejskim nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Polscy kompozytorzy w Hollywood”, opracowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.  30 minut później w sali „Etiuda” PSM  rozpocznie się godzinny pokaz  „Jazz na ekranie. Wielka polska czwórka światowej kinematografii – Young, Kaper, Wars, Komeda”. Prowadzenie: red. Andrzej Winiszewski.

 Na godz. 17.30 (tamże) zaplanowano otwarcie wystawy pokonkursowej „Malowanie muzyką” oraz wręczenie nagród laureatom. Tuż przed godz. 18 miłośnicy muzyki  zasiądą w głównej sali PSM, by wysłuchać koncertu grupy w  składzie:  Maciej Grzywacz (gitara), Tomasz Grzegorski (saksofon tenorowy), Jakub Grzywacz (perkusja), Kuba Stankiewicz (fortepian),   Konrad Żołnierek (kontrabas) i Joanna Knitter (śpiew).

Ci, którzy zechcą finansowo wesprzeć leczenie najmłodszych Polaków, powinni o godz. 19.45 zameldować się we wspomnianej sali „Etiuda”. Odbędzie się tam aukcja prac nadesłanych przez dzieci na konkurs „Malowanie muzyką”. Poprowadzi ją prof. Piotr Kaliciński, specjalista w zakresie chirurgii dziecięcej i transplantologii klinicznej.  Dochód zostanie przekazany Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – Międzylesiu.

Festiwal zakończy koncert formacji Q YA VY (godz. 20, sala koncertowa PSM). Bilety na tę imprezę (50 lub 80 zł) można nabywać w internecie (biletyna.pl) lub w kasie Miejskiego Domu Kultury.

Festiwal organizują mławski ratusz, Miejski Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna i Fundacja For Art.  Wspomagają: samorząd powiatowy, NarodoweCentrum Kultury  i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Przypomnijmy, że Victor Young (1899 – 1956) był wybitnym amerykańskim twórcą muzyki filmowej. 22 razy był nominowany do Oscara. Tę nagrodę​otrzymał dopiero pośmiertnie  - za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata”. Studiował m.in. w Konserwatorium Warszawskim. Jego dziadkowie pochodzili z Mławy, stąd to miasto poczuwa się do obowiązku upowszechniania dorobku tego artysty.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl