ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mławianin Roku 2023

Podczas uroczystej gali kronikarz i historyk sportu Janusz Grochowski odebrał tytuł „Mławianina Roku 2023”. Uroczystość tradycyjnie zbiega się ze świętem patrona Mławy św. Wojciecha.

Gala odbyła się w Sali na Dachu mławskiego MDK. Laureatowi wręczono od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej dyplom nadania tytułu „Mławianin Roku 2023”, nagrodę honorową im. prof. Ryszarda Juszkiewicza oraz statuetkę św. Wojciecha ufundowaną przez burmistrza Mławy. Przyznaniu tytułu towarzyszy wpis do księgi pamiątkowej prowadzonej przez TPZM. Laureat zgłoszony został do tego wyróżnienia przez grupę mieszkańców Mławy oraz burmistrza Sławomira Kowalewskiego.

Janusz Grochowski jest miłośnikiem historii mławskiego sportu. Spod jego pióra wyszły dwie publikacje poświęcone tej tematyce: „Historia sportu mławskiego 1921 – 2011” i „Stulecie Mławianki 1923 – 2023”. Pierwszą z tych prac redakcja „Tygodnika Ciechanowskiego”, w konkursie Liber Mazovia, uznała za najlepszą książkę wydaną w 2014 roku na Północnym Mazowszu.

Janusz Grochowski jest rodowitym mławianinem. Karierę zawodową związał z Mławą, pracując m.in. w mławskim oddziale Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Jego życiową pasją jest sport, który uprawiał czynnie, a w ostatnim okresie o nim pisał i dokumentował. „Propagowanie  idei sportu i inna działalność społeczna” na ziemi zawkrzeńskiej, były dla kapituły przyznającej nagrodę podstawą do takiego właśnie werdyktu.

Komentarze obsługiwane przez CComment