Niedzbórz, Aleksandrowo. Pomnik generała „Kruka”
W Aleksandrowie, miejscu urodzenia generała dywizji Jana Kazimierza Kruszewskiego – „Kruka Czarnego” (1888 – 1977), dzielnego żołnierza Polski niepodległej, dowódcy plutonu w słynnej Pierwszej Kadrowej Józefa Piłsudskiego, a potem m.in. dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, 10 listopada odsłonięto i poświęcono jego pomnik.
Jest to wielki kamień, na którym wypisano najważniejsze fakty z życia i działalności bohatera. Ufundował go samorząd gminy Strzegowo.
Uroczystości, połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele w Niedzborzu. Proboszcz tej parafii, ks. kan. Zbigniew Olszewski, zaznaczył, że tu i teraz następuje dopełnienie tego, co się stało w ostatnich kilkunastu miesiącach. Rok temu w tej świątyni – z udziałem delegacji Straży Granicznej – modlono się o spokój duszy gen. Kruszewskiego. We wrześniu br. jego prochy – sprowadzone z Francji do kraju staraniem Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lilly-en -Val, Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych i Instytutu Pamięci Narodowej – po uroczystości w katedrze polowej w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Obecna była 50-osobowa delegacja parafii Niedzbórz i gminy Strzegowo.
Mszy św. w niedzborskim kościele przewodniczył teraz ks. dr Jarosław Kwiatkowski, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W homilii powiedział, że gen. „Kruk” należał do tych pokoleń, które „rzuciły swój życia los na stos”. Pokoleń, dla których Polska niepodległa stanowiła światło, wyznaczające cele i zadania.
Więcej najbliższym papierowym wydaniu „TC”.
K.J.
Komentarze obsługiwane przez CComment