Orszak Trzech Króli także w Mławie

Szóstego stycznia przyszłego  roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifanii),  przez Mławę po raz pierwszy przejdzie orszak Trzech Króli. - Ma to być radosne świętowanie – mówi nam Andrzej Lampkowski, prezes Stowarzyszenia Pontyfikat  Papieża Jana Pawła II,  inicjatora tego przedsięwzięcia.    

Jest już program uroczystości. Rozpocznie ją Msza św. w kościele parafii Matki Bożej  Królowej Polski na Osiedlu Książąt Mazowieckich. Zaraz po liturgii,  orszak z trzema monarchami na koniach i innymi inscenizatorami, przemaszeruje  do  parku miejskiego. Na znajdującej się tu estradzie im. Tekli Bądarzewskiej odbędzie się czwarta stacja, tzn. finał, a konkretnie -  wykonanie tradycyjnego poloneza  przez wszystkich chętnych pod hasłem „Bóg się rodzi”. Zaplanowano też trzy przystanki na trasie  pochodu, czyli m.in. wspólne śpiewanie kolęd  z udziałem chórów i scholii.

Orszak przygotowuje  wspomniane mławskie Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża  Jana Pawła II we współpracy ze wszystkimi (czterema) miejscowymi parafiami. Organizatorzy liczą, że do pomocy włączą się inne organizacje pozarządowe.

Niebawem ta mławska inicjatywa zostanie zarejestrowana  w Fundacji Orszak Trzech Króli, która na szczeblu krajowym koordynuje te pochody, i która lokalnym organizatorom zapewnia „pakiet startowy”, czyli m.in. rekwizyty, takie jak  np. „korony”  królewskie.

Objawienie Pańskie  to jedno z najstarszych  świąt  chrześcijańskich. W naszym kraju  6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym  od pracy.  Tego dnia w Polsce odbywa się kilkaset owych przemarszów Trzech Króli. Gromadzą  one mnóstwo ludzi  i jest to fenomen na światową skalę. Nazajutrz, czyli 7 stycznia, w kościele  parafii Świętej Rodziny w Mławie, kolędy będzie śpiewać  znana góralska kapela Mała Armia Janosika.    

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl