„Policjanci” nie próżnują

To już kolejne, w ostatnim czasie, oszustwo „na policjanta”. Tym razem ofiarą padł mieszkaniec powiatu mławskiego. Oszuści zadzwonili do 23-letniego mężczyzny. Podawali się za policjanta CBŚP oraz pracownika z banku. Młody mężczyzna stracił pieniądze z konta. Prawdziwych policjantów powiadomił dopiero następnego dnia.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Zadzwonili na telefon komórkowy młodego mężczyzny. Pierwszy z oszustów podał się za policjanta CBŚP i poinformował, że środki zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone,  że ktoś próbował wziąć kredyt, korzystając z jego danych. Poinformował też, że za chwilę rozmowa zostanie przekierowana do banku, do konsultanta, który udzieli wszelkich wskazówek i dzięki temu uda się ochronić konto. Korzystając z instrukcji, przekazanej przez oszustów, młody mężczyzna zainstalował na swoim telefonie oprogramowanie do zdalnej obsługi urządzenia oraz zaakceptował kilkanaście transakcji. Następnego dnia zorientował się, że z jego konta zniknęły pieniądze  i powiadomił prawdziwych policjantów.

Policja apeluje – oszuści i hakerzy wykorzystują naszą ufność oraz brak wiedzy na temat zagrożeń. Jeśli ktoś dzwoniąc do nas  podaje się za policjanta, czy pracownika banku i prosi o podanie danych osobowych oraz danych konta, namawia do zainstalowania nieznanego oprogramowania  – jest to oszust. W takiej sytuacji należy powiadomić Policję.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież