Powtórny pogrzeb generała „Kruka”
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach spoczęły - przywiezione z Francji - prochy gen. dyw. Jana Kazimierza Kruszewskiego – „Kruka Czarnego”, dowódcy jednego z plutonów legendarnej Pierwszej Kadrowej Józefa Piłsudskiego, a później m.in. dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza.
W uroczystości, która miała charakter państwowy, uczestniczyła 50-osobowa grupa mieszkańców gminy Strzegowo z wójtem Damianem Sobieckim i parafii Niedzbórz z ks. prob. Zbigniewem Olszewskim.
11 września trumnę wystawiono w kaplicy katyńskiej katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tego dnia w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyły się okolicznościowe prelekcje o gen. Kruszewskim dla uczniów klas mundurowych i harcerzy. Nazajutrz mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz, wśród koncelebrantów był ks. Zbigniew Olszewski.
Obecni byli prezydent RP Andrzej Duda oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. „Panie Generale, z całego serca dziękujemy za Pana długą i piękną służbę dla Rzeczypospolitej. Z całego serca dziękujemy, że zawsze, do samego końca zachował Pan honor i Ojczyznę w sercu” – mówił prezydent. Pawłowi Kruszewskiemu, wnukowi generała, przekazał akt mianowania jego dziadka na stopień gen. dyw.
Ostatnim akordem było złożenie trumny do grobu w Alei Zasłużonych na Powązkach. Tutaj zabrał głos wójt Damian Sobiecki. Podziękował za tę podniosłą uroczystość jej organizatorom. Mówił także o przejawach pamięci o gen. Kruszewskim na jego rodzinnej ziemi i zaprosił na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Niedzborzu i Strzegowie.
Jan Kazimierz Kruszewski, urodzony w 1888 r. w Aleksandrowie (dzisiaj przysiółek w gm. Strzegowo), zmarł w 1977 r. w Lailly- en - Val (Francja), w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego. Spoczął na tamtejszym cmentarzu, obok innych żołnierzy Wojska Polskiego.
Inicjatorem sprowadzenia jego prochów do Polski jest Marek Szypulski, prezes wspomnianego Funduszu Humanitarnego. Do tego przedsięwzięcia włączyły się - oprócz członków rodziny generała „Kruka” – Straż Graniczna, Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych.
Ekshumowane szczątki przeniesiono do kościoła w Lailly-en-Val, gdzie odprawiono mszę w intencji generała. Stąd trumnę przetransportowano do kraju.
Więcej w papierowym wydaniu „TC” z 17 września.
Komentarze obsługiwane przez CComment