„Skradziona Pamięć” może powrócić. Mławskie LO dołączyło do europejskiego programu
W parku miejskim w Mławie pojawił się kontener morski. Taki, że gdy się z łatwością rozsunie jego drzwi, na ścianach pojawi się wystawa oświatowa „Skradziona Pamięć” („Stolen Memory”). O co chodzi?
Jest to efekt przystąpienia miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego do szerszego, europejskiego programu. Najogólniej mówiąc, idzie o to, aby zwłaszcza młodzież naszego kontynentu znajdowała rodziny potomków ofiar niemieckich nazistowskich obozów (zbrodni), żeby w efekcie przekazać im pamiątki po ich bliskich, na ogół już nieżyjących. Takie, jak zegarki czy pierścionki, a także przedmioty codziennego użytku. Zgromadzono je w archiwum w niemieckim w Arolsen. Część z nich już zwrócono ofiarom lub ich spadkobiercom z ponad 30 krajów. Ale nadal w tej instytucji jest ok. 2 tys. pamiątek, które powinni trafić do właściwych adresatów. Szacunkowo 600 z nich czeka na odbiór przez Polaków.
Wystawa pokazuje przykładowe losy depozytów. Po Jadwidze Janinie Kantek spod Poznania, więźniarce obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, pozostały w archiwum w Arolsen zegarek kieszonkowy i biżuteria. Czy ktoś kiedykolwiek je odbierze? Dla odmiany: Wanda Jaroszyńska była niezmiernie zaskoczona, gdy po 70 latach z Arolsen dostała pamiątki (bursztynową biżuterię) po swej matce Wiesławie Brzyś, która po powstaniu warszawskim znalazła się w KL Bergen – Belsen.
Cała ta działalność poszukiwawcza opiera się na pracy wolontariuszy. Należą do nich właśnie uczniowie I LO w Mławie. Współpracując ze swoimi rówieśnikami z krajów zachodnich, głównie z Niemiec, odnaleźli już kilka rodzin w Polsce, którym przekazali pamiątki po ich bliskich. Nietrudno wyobrazić sobie radość – ale też zaskoczenie - odbiorców tych „artefaktów”.
Na otwarciu wystawy obecni byli – oprócz uczniów (dali program artystyczny ) i nauczycieli I LO oraz władz powiatowych i miejskich - m in.: Anna Majer-Osińska – przedstawicielka archiwum w Arolsen, Anja Geissel – zastępca dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie, Piotr Kwiatkowski - przedstawiciel organizacji pn. Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, Małgorzata Sobecka, dyrektor ciechanowskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Goście z uznaniem wyrażali się o tej pracy społecznej uczniów mławskiego ogólniaka i ich opiekunów.
Komentarze obsługiwane przez CComment