Ptasia grypa nie odpuszcza

Ukazało się kolejne rozporządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, tym razem na większym obszarze. Wojewoda zadecydował o ograniczeniu możliwości przemieszczania się drogą wojewódzką nr 541 między Franciszkowem (gm. Żuromin) a Bieżuniem.

Rozporządzenie obowiązuje na terenie powiatów żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego. W związku z wykryciem kolejnych ognisk ptasiej grypy poszerzono granice stref zapowietrzonej i zagrożonej. Wprowadzono także nowe obszary, tzw. zamknięte, na terenie trzech powiatów.

Tak jak zapowiadaliśmy, wojewoda zdecydował się ograniczyć ruch osób i pojazdów na DW 541 z pewnymi wyjątkami. Zgodnie z rozporządzeniem aktualnie remontowanym odcinkiem DW 541 poruszać się będą mogli mieszkańcy, którzy tamtędy dojeżdżają do domów, pojazdy uprzywilejowane, środki transportu i osoby, które biorą udział w zwalczaniu grypy ptaków oraz samochody z zaopatrzeniem, dojeżdżające do ferm. Na drogach pojawiają się kolejne maty dezynfekcyjne.

Poświąteczny tydzień nie był łaskawy dla hodowców drobiu w powiecie mławskim. Pojawiło się 5 nowych ognisk ptasiej grypy, w piątek pobrano do zbadania próbki z kolejnych trzech kurników. Wirus zaatakował przede wszystkim fermy w gminach Radzanów i Szreńsk, ale nie ominął także kurników w gminie Strzegowo.

Najpierw potwierdzono dwa ogniska w Kunkach i Ługach(gm. Szreńsk). Łączyło się to z potrzebą uśpienia i utylizacji ponad 100 tys. sztuk drobiu. W czwartek pobrano próbki do badań z ferm Radzanowie, Ratowie i Ługach. W piątek wieczorem Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził zakażenie wirusem. Tego samego dnia pojawiło się podejrzenie grypy w kurnikach w Miączynie, Zgliczynie Glinkach i Budach Matusach(gm. Szreńsk).

Cały artykuł w papierowym wydaniu TGM

kuj. W.D.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl