Rok Powstania Styczniowego. Modlitwa w kościele, kwiaty przy kopcu
W Mławie zainaugurowano lokalne obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W ostatnią niedzielę liczni mieszkańcy miasta zgromadzili się w kościele parafii Matki Bożej Królowej Polski. Mszę św. w intencji Ojczyzny i uczestników tamtej insurekcji odprawili miejscowi duszpasterze. Obecne były poczty sztandarowe: miasta, stowarzyszeń społecznych i szkół. O znaczeniu zrywu z lat 1863-1864 w historii Polski mówili ks. Piotr Orliński (w homilii) oraz poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski.
Zaraz po nabożeństwie orszak przemaszerował pod Kopiec Powstańców Styczniowych. Ten oryginalny pomnik powstał w 1963 roku w miejscu, gdzie mieli być rozstrzelani powstańcy, w tym kapitan Fryderyk Ewald Wandel, dowódca jednego z oddziałów. Przez kilkanaście miesięcy północne Mazowsze było terenem wielu potyczek i bitew powstańców z wojskami zaborcy rosyjskiego. Przypomniała o tym Barbara Zaborowska, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Na zakończenie delegacje władz parlamentarnych i samorządowych oraz szkół i stowarzyszeń społecznych złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej pod kopcem.
Przypomnijmy, że mławska Rada Miasta ustanowiła 2023 r. Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Program obchodów obejmuje m.in. otwarcie wystaw: "Powstanie Styczniowe w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej" (luty, Muzeum Niepodległości w Warszawie ) i plenerowej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Mławskiej" (maj, Mława), a także konferencję naukową oraz podchody powstańcze i warsztaty dla uczniów w szkołach, organizowane przez nauczycieli i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z udziałem rekonstruktorów.
Urząd Miasta zachęca placówki oświaty, inne instytucje i stowarzyszenia społeczne, które planują przedsięwzięcia związane z Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym, o przysyłanie informacji na ten temat na adres:
Komentarze obsługiwane przez CComment