ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rok Powstania Styczniowego. Modlitwa w kościele, kwiaty przy kopcu

W Mławie zainaugurowano  lokalne obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W ostatnią niedzielę liczni mieszkańcy miasta  zgromadzili się w kościele  parafii Matki Bożej Królowej Polski. Mszę św. w intencji Ojczyzny i uczestników tamtej insurekcji odprawili miejscowi duszpasterze. Obecne były poczty sztandarowe: miasta, stowarzyszeń społecznych  i szkół. O znaczeniu zrywu  z lat 1863-1864 w historii Polski mówili ks. Piotr Orliński  (w homilii) oraz poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski.

Zaraz po nabożeństwie orszak przemaszerował pod Kopiec Powstańców Styczniowych.  Ten oryginalny pomnik powstał w 1963 roku w miejscu, gdzie  mieli być rozstrzelani powstańcy, w tym kapitan Fryderyk Ewald Wandel, dowódca jednego z oddziałów. Przez kilkanaście miesięcy północne Mazowsze  było terenem wielu potyczek i bitew  powstańców z wojskami zaborcy rosyjskiego. Przypomniała o tym Barbara Zaborowska, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Na zakończenie delegacje władz parlamentarnych i samorządowych oraz szkół i stowarzyszeń społecznych złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej pod kopcem.

Przypomnijmy, że  mławska Rada Miasta ustanowiła  2023 r. Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Program obchodów obejmuje m.in. otwarcie wystaw: "Powstanie Styczniowe w zbiorach  Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej" (luty, Muzeum Niepodległości w Warszawie ) i plenerowej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Mławskiej" (maj, Mława), a także konferencję naukową oraz podchody powstańcze i warsztaty  dla uczniów w szkołach, organizowane przez nauczycieli i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z udziałem rekonstruktorów.

Urząd Miasta zachęca placówki oświaty,  inne instytucje  i stowarzyszenia społeczne, które planują  przedsięwzięcia  związane z Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym, o przysyłanie  informacji na ten temat na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zostaną one wpisane do kalendarza imprez miejskich.

Komentarze obsługiwane przez CComment