Rok Zuzanny Morawskiej
W ubiegły czwartek, 6 stycznia 2022 r. minęła 100. rocznica śmierci Zuzanny Morawskiej - powieściopisarki i działaczki społecznej związanej z Mławą i okolicą. Radna miejska Zofia Kazimierska podczas ostatniej w ubiegłym roku sesji RM zaproponowała, aby 2022 rok został ustanowiony w Mławie Rokiem Zuzanny Morawskiej.
Urodziła się w Sokołówku niedaleko Ciechanowa, a dzieciństwo i dorosłe życie spędziła w Żulinku koło Mławy oraz w Mławie. Zmarła w 1922 roku w wieku 82 lat, została pochowana na mławskim cmentarzu parafialnym. Jedną z ciekawszych pamiątek pozostałych po pisarce jest kartka papieru z krótkimi wskazówkami odnośnie do jej pogrzebu. Czytamy na niej: "Proszę mnie pochować w prostej drewnianej trumnie. Ubrać w koszulę długą, zakryć głowę. Karawan w jednego konia, żadnych mów i Morawskiej". Pomysłodawczyni roku poświęconego pisarce, pisała na jej temat pracę magisterską.
Zuzanna Morawska jest autorką wierszy o tematyce patriotycznej i 33 książek z gatunków literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. W swej twórczości akcentowała dbałość o język polski, jako jeden ze sposobów walki z rusyfikacją. Była więziona w Płocku za działalność dydaktyczną - prowadziła tajną pensję dla dziewcząt w Warszawie, uczyła także dzieci języka polskiego i historii w swojej posiadłości, w Zulinku. Współpracowała z Towarzystwem Śpiewaczym "Lutnia", organizowała odczyty i wieczory poświęcone wielkim Polakom i rocznicom historycznym. Współtworzyła Towarzystwo Dobroczynne w Mławie, które otaczało opieką najbiedniejszych mieszkańców. Organizowała wystawy rolniczo-przemysłowe, korzystając ze znajomości w warszawskim środowisku kulturalnym i naukowym. Wspólnie z Alojzym Korzybskim powołała do życia Spółdzielnię Spożywców w Mławie.
W.D.
Komentarze obsługiwane przez CComment