ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Seniorka straciła 40 tys. zł. Oszustwo „na policjanta”

Kolejni seniorzy padają ofiarą oszustów, mimo wielu ostrzeżeń. Tym razem wszystkie oszczędności straciła 76-letnia mieszkanka Mławy. Do kobiety zadzwonił przestępca, podający się za policjanta. Powiedział, że jej bratanek spowodował wypadek, przekonał seniorkę, by przekazała wszystkie swoje oszczędności, aby uratować bratanka przed poważnymi konsekwencjami.

Do zdarzenia doszło wczoraj, późnym  południem. Do seniorki, na telefon stacjonarny, zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Powiedział, że bratanek kobiety spowodował wypadek drogowy, potrącił ciężarną kobietę, która teraz walczy o życie. Bratankowi grożą poważne konsekwencje i kara pozbawienia wolności. Wytłumaczył, że bratanek może uniknąć tych konsekwencji, jeśli zapłaci  180 tysięcy zł. Seniorka stwierdziła, że nie ma takiej sumy, ale odda wszystko co ma, by ratować bliską osobę. Zgromadziła ponad 40 tysięcy zł., spakowała także złotą biżuterię, w tym dwie obrączki. Wszystko to włożyła do foliowej torby i oddała nieznanemu mężczyźnie. Ponadto podała przestępcom swój numer PESEL oraz szczegółowe dane z dowodu osobistego. Po pewnym czasie, do seniorki przyjechał bratanek, wtedy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów. Rodzina seniorki powiadomiła policję, trwają czynności.

Pomimo tak wielu informacji w mediach, seniorzy nadal oddają pieniądze oszustom. Dlaczego tak się dzieje? - Przestępcy, posługujący się  metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”, wykorzystują element zaskoczenia, wywołują silne emocje i stres u starszej osoby, nakazują działać pod presją czasu. Wiedzą także, że osoby starsze przechowują dużą część oszczędności w domu.

Pułapką może być  także pewne przeświadczenie u osób starszych, że dysponują już dostateczną wiedzą, która ochroni ich przed przestępcami i nie potrzebują pogłębiać tych informacji.

 - W ubiegłym tygodniu, na zorganizowanym przez mławską policję szkoleniu i debacie na temat metod działania oszustów oraz budowania bezpieczeństwa lokalnego osób starszych, nie pojawił się żaden senior. Spotkanie odbędzie się w innym terminie. Zachęcamy do udziału. Apelujemy także do rodzin osób starszych, o zachęcanie seniorów do poszerzania swojej wiedzy o zagrożeniach i korzystania z dostępnych szkoleń profilaktycznych, by chronić  starsze osoby przed działaniem przestępców – informuje  Anna Pawłowska, rzeczniczka mławskiej policji.

Komentarze obsługiwane przez CComment