ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Sposoby pozyskania środków na start lub rozwój firmy

Dobry biznes plan i dobrana strategia rozwoju oraz motywacja do działania to już sporo w kontekście otworzenia i prowadzenie własnego biznesu. W niektórych przypadkach, nie obejdzie się jednak bez dodatkowego finansowania naszego przedsięwzięcia - zgromadzony przez nas samych kapitał w postaci oszczędności może nie wystarczyć.

Konieczny sprzęt, czy też towar to w niektórych przypadkach niebagatelne sumy idące w setki tysięcy złotych. Gotówka jest też często potrzebna już w trakcie działania firmy, w celu realizacji nowych projektów i rozbudowy biznesu. Istnieje kilka możliwości zdobycia potrzebnych funduszy.

Dotacje i fundusze pożyczkowe - pomoc państwowa lub z Unii Europejskiej

Wielką zaletą dotacji jest to, że najczęściej są one bezzwrotne. Stawiając pierwsze kroki na rynku firm, skorzystać możemy z dotacji na start realizowanych przez urzędy pracy lub realizowane za pomocą funduszy UE. Taka bezzwrotna dotacja na start, wynieść może nawet 40 tysięcy złotych. To całkiem sporo w przypadku jednoosobowej działalności usługowej. Pozyskanie środków jest również możliwe  dla już istniejących działalności. Każda z dotacji jest kierowana do nieco innej grupy docelowej, a więc przyznanie dotacji zależy od wielkości i rodzaju naszej firmy.

W przypadku, jeśli nie spełniamy warunków koniecznych do otrzymania bezzwrotnej dotacji, dobrym pomysłem może być sfinansowania przedsięwzięcia za pomocą środków pozyskanych z funduszu pożyczkowego. Pożyczka z takiego funduszu charakteryzuje się korzystniejszym oprocentowaniem oraz warunkami spłaty w stosunku do tych “bankowych". Tak uzyskane środki przeznaczyć można zarówno na zakup środków stałych, jak i remont lub modernizację, a także finansowanie bieżących wydatków.

Kredyt w banku na prowadzenie działalności

Kredyt bankowy nie musi być złym rozwiązaniem. Szczególnie często w przypadku kredytów dla firm, mamy do czynienia z różnego rodzaju kredytami obrotowymi, które pomagają w utrzymaniu płynności finansowej istniejących już firm. W przypadku funduszy na start-up, skorzystać można z kredytu inwestycyjnego. Lepsze warunki uzyskamy najczęściej, jeśli bank, w którym staramy się o pożyczkę prowadzi nasz rachunek firmowy. W przypadku wątpliwości co do korzystności zawieranej umowy, pomóc może nam odpowiednie doradztwo finansowe https://ic-ekspertfinansowy.pl/. Oczywiście, tak jak przy każdym innym kredycie, jego wysokość uwarunkowana jest naszą zdolnością kredytową lub/i wartością zastawu.

Co wpływa na zdolność kredytową i jak ją zwiększyć?

Największy wpływ na zdolność kredytową, ma historia kredytowa oraz comiesięczne wpływy na konto. Istotne są także inne zobowiązania i to jaki kredyt i na ile chcemy wziąć oraz rodzaj rat na jakie się zdecydujemy. Nie bez wpływu pozostaje także wiek i stan cywilny kredytobiorcy. Zdolność kredytową pozwoli spłacenie dotychczasowych zobowiązań i naprawa historii kredytowej w BIK-u. Kluczowe jest zadbanie o stałe źródło dochodów, a w przypadku starania się o większe sumy - zwiększenie ich.

Komentarze obsługiwane przez CComment