W rytmie miotlarza i powolniaka

Przez cały ostatni tydzień w wielu szkołach w powiecie mławskim, w Miejskim Domu Kultury, w muzeum odkrywano muzyczne , taneczne i inne tradycje Północnego Mazowsza.

Inicjatorzy projektu Janusz i Kaja Prusinowscy z udziałem towarzyszących muzyków poprowadzili wiele imprez muzyczno –tanecznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawcy festiwalu zaprosili uczestników na  wspólne odkrywanie muzycznej i tanecznej tradycji tego regionu.

Chętni mogli się nauczyć się m.in. tańca kontro, poznać historię zespołu, który nosił taka samą nazwę i działał przy domu kultury w Mławie, wykonać kolorowe pająki, wsłuchać się w dźwięki zapomnianych instrumentów( m.in. harmonia pedałówka) i potańczyć przy melodiach, które jeszcze na początku ubiegłego stulecia towarzyszyły biesiadnikom na wiejskich zabawach i weselach, takich np. jak miotlarz czy powolniak. Posłuchać też pieśni „dziadów”, którzy śpiewając i grając przekazywali wiele historii dla tych, którzy w tamtej epoce nie umieli pisać i czytać.

W trakcie sobotniego finałowego koncertu festiwalu zespołu Prusinowskich, w wypełnionym po brzegi sali kina Kosmos, można było posłuchać i dowiedzieć się o historii powstania muzyki i tańców. A po koncercie, chętni mogli spróbować zatańczyć, jak im zagrała Janusz Prusinowski Kompania na potańcówce w sali konferencyjnej domu kultury.    

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl