ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W wigilię bydlęta będą mu wdzięczne? Człowiek od krowich pazurów

Rozmowa z Cezarym Materskim, właścicielem firmy „Krowi Pazur” – Profesjonalna Korekcja Racic w Mławie

* Szukając, za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie, ludzi, którzy wykonują nietypowe – ale pożyteczne - zawody, trafiłem do pana. Na czym polega korekcja racic u bydła?

- Najogólniej mówiąc, jest to zabieg, którego celem jest nadanie racicom kształtu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego. Najpierw przycina się racice na długości i doprowadza podeszwę do właściwej grubości. Następną czynnością jest docięcie takich rzeczy, jak rowek przyśrodkowy, który pozwala oddychać skórze szpary międzyracicowej oraz ułatwia jej samooczyszczanie. Ostatnim krokiem jest zebranie uszkodzonego luźnego rogu racicowego z okolic piętki. 

* Jakie to ma znaczenie?

- Pierwszorzędne. Nieprzycięte racice mogą prowadzić do wrzodu podeszwy z uwagi na zmieniony kąt nacisku kości racicowej na podeszwę. Jeśli krowa długo stoi z przerośniętą racicą, to właśnie robi się wrzód, co w konsekwencji powoduje kulawiznę.

Rzecz niezwykle ważna: te zabiegi należy wykonywać profilaktycznie –przynajmniej dwa razy w roku, a nie wtedy, kiedy krowy kuleją. Przy systematycznej korekcji - trzy razy w roku (co cztery miesiące) - krowa jest w stanie całkowicie zmienić róg racicowy na nowy w przeciągu roku. Pozwala to zminimalizować występowanie schorzeń.

Cała rozmowa w bieżącym papierowym wydaniu „TC”.

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment