Patron Mazowsza i Mławy
Jednym z patronów Mazowsza i patronem Mławy w 2024 roku będzie Stanisław Grzepski, urodzony 500 lat temu w Grzebsku (obecnie gm. Wieczfnia Kościelna), wybitny polski uczony w epoce renesansu, profesor słynnej Akademii Krakowskiej.
Uchwały w tej sprawie podjęły Sejmik Wojewódzki i Rada Miasta. Tam i tu z inicjatywą wystąpił burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.
Stanisław Grzepski (w literaturze przedmiotu wstępuje również jako Grzebski) to postać cokolwiek zapomniana. Teraz, w związku z uchwałami rad obu samorządów i 500. rocznicą jego urodzin, warto ją „odświeżyć”. Wielokrotnie upominał się o to, przy różnych okazjach, zmarły w br. ks. prof. Michał Marian Grzybowski, ceniony historyk Mazowsza. Obu tych naukowców – Grzepskiego i Grzybowskiego - a także innego historyka, też już nieżyjącego prof. Ryszarda Juszkiewicza, łączyło to, że urodzili się i wychowali na Poborzu, niewielkiej ziemi leżącej na pograniczu północnego Mazowsza i Prus Wschodnich. Więcej, tutaj przyszedł na świat (w Szczepkowie – Giewartach) Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799 - 1882), botanik, zoolog, fizyk, krajoznawca, bodaj najbardziej znany jako autor „Traktatu o wiecznym przymierzu między narodami - konstytucji dla Europy”. Był patronem Mazowsza w 2021 roku. O jego roli w nauce i kulturze polskiej świadczy to, że poświęcone mu epitafium znajduje się w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, w pobliżu miejsca, w którym spoczywa serce Fryderyka Chopina.
Nie od rzeczy będzie dodać, że ziemi poborzańskiej, a konkretnie tamże ciągle dającym o sobie znać tradycjom kultury drobnej szlachty, poświęciła swoje studia ciechanowska etnograf i socjolog, doktor Irena Kotowicz – Borowy.
Więcej w bieżącym papierowym wydaniu „TC”.
(kj)
Komentarze obsługiwane przez CComment