Wystawa przyjaciół
Wernisaż wystawy, jaką zaproponowało Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie okazał się wydarzeniem ze wszech miar niezwykłym. Jest to wystawa twórczości dwóch przyjaciół Zdzisława Kruszyńskiego i nieżyjącego już Jana Stępkowskiego, która zbiegła się z 13 rocznicą jego śmierci. Bogata twórczość i dorobek obu artystów znalazły odzwierciedlenie w ich obrazach oraz rzeźbach Jana Stępkowskiego.
Spotkaniu, na które przybyło bardzo wielu gości, towarzyszył niemal godzinny koncert w wykonaniu znanego multiinstrumentalisty, kompozytora i wokalisty Józefa Skrzeka i jego córki Elli Skrzek, który to koncert dodał wydarzeniu wyjątkowej rangi i stanowił swoiste preludium do prezentacji twórczości artystów.
– Takiej kumulacji sztuki, jaką chcemy tu dziś państwu zaprezentować pozazdrościłaby nam niejedna galeria - mówił dyrektor muzeum Robert Zaborowski. - Zdzisław Kruszyński jest inicjatorem tej wystawy, której intencja
to pamięć o wybitnym rzeźbiarzu Janie Stępkowskim. Ja jestem otwarty na tego typu propozycje, uważam, że Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej jest najlepszym miejscem do przedstawiania artystów pochodzących z regionu.
Na wystawie zaprezentowano 15 rzeźb Jana Stępkowskiego, rzeźbiarza i malarza ze Strzegowa, gdzie przez wiele lat mieszkał i prowadził galerię „Step”.
Jest autorem wielu pomników na ziemi płockiej i ciechanowskiej, a także rzeźb sakralnych w licznych kościołach w kraju i za granicą. Do największych jego dzieł należy niewątpliwie droga krzyżowa w sanktuarium w Gietrzwałdzie. Prace zaprezentowane na wystawie udostępniła obecna na wernisażu żona zmarłego artysty, Bożena Stępkowska.
Zdzisław Kruszyński mieszka i tworzy w Mławie, w swojej pracowni przy ul. Ordona. Uprawia wiele technik plastycznych, co znalazło odzwierciedlenie w muzealnej przestrzeni. Prezentuje ok. 30 prac, m.in. „Drzwi do Mławy” – mające swoje miejsce na co dzień w mławskim ratuszu. Przedstawiają one historię miasta poprzez znane postacie mające wpływ na losy miasta, a także poprzez najbardziej charakterystyczne dla miasta obiekty. Wśród prezentowanych prac są także portrety, wspomnienia plenerowe i grafiki.
Wystawę oglądać można do 30 kwietnia br.
Komentarze obsługiwane przez CComment