50. rocznica śmierci Ben Guriona
Z okazji 50. rocznicy śmierci urodzonego w Płońsku Dawida Ben Guriona, izraelskiego polityka, działacza i jednego z założycieli państwa żydowskiego, zorganizowano szereg uroczystości upamiętniających osobę pierwszego premiera Izraela.
30 listopada w Domu Pamięci (przy ulicy Warszawskiej 2) miał miejsce wykład na temat Ben Guriona w wykonaniu Philipa Earla Steele’a, Amerykanina mieszkającego w Polsce, historyka wczesnego syjonizmu.
1 grudnia w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Centrum Kultury wystąpił klezmerski zespół Sztetl - projekt założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Grupa wystąpiła w składzie: Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, śpiew), Tomasz Stawiecki (klarnet), Karol Makowski (puzon) i Mateusz Bartosiewicz (perkusja).
Dziś w Domu Pamięci odbędą się warsztaty edukacyjne poświęcone osobie Ben Guriona. Przypomnijmy, że znajduje się tu również wystawa „Spójrz-przypomnij”, o której pisaliśmy tutaj.
Dawid Ben Gurion urodził się jako Dawid Grün 16 października 1886 roku. Mieszkał początkowo w nieistniejącym już domu przy ulicy Koziej (obecnie ulica Wspólna) - w miejscu tym, na jedynym w Polsce skwerze jego imienia, stoi dziś pomnik i „Drzewo Pamięci”. W kolejnych latach, zanim wyemigrował do Palestyny, mieszkał jeszcze w kamienicy pod obecnym adresem Pl. 15 Sierpnia 21A (obok Domu Pamięci) oznaczonej tablicą pamiątkową.
Więcej w najbliższym numerze TC (nr 49/2023), który ukaże się we wtorek 5 grudnia
fot. National Photo Collection of Israel, dept. Government Press Office (Ben Gurion) / Stella Skopczyńska (zespół Sztetl) / autor (pozostałe)
Komentarze obsługiwane przez CComment