ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Alarmujące wieści na temat rzeki Wkry. Poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy.

Na przepływającej przez powiat płoński rzece Wkrze odnotowano niepokojący wzrost poziomu wód. Na wysokości miejscowości Trzciniec poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy, wyznaczony na 280 cm, o 11 cm.

Na Mławce, lewym dopływie Wkry stan ostrzegawczy (130 cm) został przekroczony aż o 38 cm. 

W poniedziałek 8 stycznia na monitorującej Mławkę stacji pomiarowej w Szreńsku wydano ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia. Dzisiaj ostrzeżenie zniesiono, ponieważ stan wody zmniejszył się w stosunku do dnia wczorajszego. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ogólna tendencja jest spadkowa. 

Główną przyczyną wzrostu poziomu wód są wody roztopowe oraz zjawiska lodowe, takie jak kra. W Trzcińcu odnotowuje się pojawienie śryżu, skupisk małych bryłek lodu we wczesnej fazie zamarzania. Lód w dużych ilościach blokuje się na rzece, po czym roztapia, podnosząc poziom wody. Do przekroczenia poziomu alarmowego jeszcze dużo brakuje – w Trzcińcu wynosi on 330 cm, a w Szreńsku – 180. Pomimo prognoz spadkowych IMGW zaznacza, że ciężko przewidzieć, gdzie dojdzie do zjawisk lodowych, sytuacja jest więc monitorowana na bieżąco.

Komentarze obsługiwane przez CComment