Burmistrz Pietrasik nie chce wysokiej pensji

13 grudnia na komisjach Rady Miasta w Płońsku radni mieli zająć ostatecznie ustaleniem wysokości wynagrodzenia. - Ja nie uciekam od tematu i będę otwarcie rozmawiał z radnymi i postulował ustalenie przez radę mojej nowej pensji w najniższym przedziale ustalonym przez Sejm. Będę też prosił radnych o przekazanie oszczędności budżetowych wynikających z tego tytułu na otwarcie lodowiska miejskiego – zapowiedział burmistrz Andrzej Pietrasik.


Choć sprawa wydawała się przesądzona, podczas ostatniej sesji Rada Miasta zdecydowała o zdjęciu punktu w sprawie wynagrodzenia burmistrza z porządku obrad. Sekretarz Andrzej Bogucki uzasadniał, iż istnieją wątpliwości, czy dodatek stażowy powinien być uwzględniony przy wyliczaniu maksymalnego wynagrodzenia oraz czy powinno być wypłacone wyrównanie od 1 sierpnia. Zgodnie z projektem uchwały, burmistrz miał zarabiać 20 tys. zł brutto. Na tej samej sesji burmistrz zapowiedział, że w tym sezonie nie będzie lodowiska, co skrytykowało starostwo gotowe pomóc finansowe w jego utrzymaniu.
12 grudnia okazało się, że faktyczny powód tego posunięcia mógł być inny. Andrzej Pietrasik przypomniał, że w 2018 roku Sejm obniżył samorządowcom pensje o 20 procent. W efekcie jego wynagrodzenie wynosi obecnie 10620 zł brutto (na rękę niecałe 6 tys. zł).
- Raptem, po 3 latach, Sejm zmienił zdanie i uchwalił nową ustawę – tym razem podwyżkę dla samorządowców. Ustawa zobowiązuje Radę Miasta do przegłosowania podwyżki dla burmistrza i musi uchwalić dla mnie nową pensję z przedziału minimalnie 16 033,20 zł brutto do maksymalnie 20 041,50 zł brutto. O podwyżkę nie prosiłem i choć uważam, że podwyżki – po tej obniżce z 2018 roku – były potrzebne, to jednak nie czas na tak drastyczne podwyżki. Podwyżki nie licują z ogólną sytuacją w samorządach w Polsce, które borykają się z wieloma problemami finansowymi i spadkiem przychodów. Dotyczy to niestety również Płońska – skomentował Andrzej Pietrasik.

 Cały artykuł w najbliższym(świątecznym) wydaniu TC

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl