ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Czarny punkt w gminie Czerwińsk

Samorząd województwa oraz mazowiecka policja przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od 2009 roku w ramach wspólnej akcji przy szczególnie niebezpiecznych akwenach są umieszczane tablice ostrzegawcze, tzw. "czarne punkty wodne". W tym roku na Mazowszu pojawią się trzy kolejne takie miejsca.

Lekkomyślność, alkohol, nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - to najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 35 osób. W całej Polsce co roku kilkaset osób traci życie pod wodą. Szczególnie groźna jest kąpiel w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Najbardziej niebezpieczne akweny na Mazowszu są oznaczane charakterystycznymi czarno-żółtymi tablicami, które ostrzegają przed zgubnymi skutkami kąpieli w tych miejscach.

- Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć - mówi Joanna Sokołowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. bezpieczeństwa publicznego w urzędzie marszałkowskim.

W tym roku na mapie województwa pojawiły się trzy nowe czarne punkty wodne. Tablice ostrzegawcze zostaną ustawione w Strzegowie (powiat mławski, rzeka Wkra), w miejscowości Wychodźc w gminie Czerwińsk Nad Wisłą (powiat płoński, rzeka Wisła) oraz w Udrzynie w gminie Brańszczyk (powiat wyszkowski, rzeka Bug).

- Od lat w całym kraju mierzymy się z tragicznymi statystykami utonięć. Niemal 90 proc. wszystkich osób, które utonęły w zeszłym roku, to mężczyźni. Mamy nadzieję, że tablice będą skutecznym ostrzeżeniem dla wypoczywających nad wodą - mówi kom. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Ich forma jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika zapewnia ich czytelność. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnia samorząd województwa mazowieckiego, a miejsca ich ustawienia wskazują komendy wojewódzka i stołeczna policji.

Komentarze obsługiwane przez CComment