ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Do 21 maja obowiązkowy rejestr hodowli drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku zwrócił się do wszystkich wójtów z powiatu płońskiego z prośbą o pomoc w sporządzeniu rejestru gospodarstw domowych, które na własne potrzeby hodują drób oraz inne ptaki, zwłaszcza gołębie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, właściciele gospodarstw domowych są zobowiązani do dokonania takich zgłoszeń. Powiatowy lekarz weterynarii prosi, żeby odbyło się to w nieprzekraczalnym terminie do 21 maja. Niektórzy wójtowie już wystosowali w tej sprawie okólniki, które trafiły do sołysów. To za ich pośrednictwem ma być tworzony specjalny rejestr. 

Prośba Powiatowego Lekarza Weterynarii związana jest z wciąż realnym zagrożeniem ptasią grypą na terenie powiatu płońskiego. Choroba ta doprowadziła do uśmiercenia wielu stad na fermach w powiatach żuromińskim i mławskim. Realnie zagraża ona także hodowlom drobiu na terenie gminy Raciąż, w powiecie płońskim. 

Weterynaria, korzystając z okazji, przypomniała o konieczności stosowania zasad, które mogą właścicieli stad, zarówno tych przyzagrodowych, jak i na dużych fermach, uchronić przed wielce zjadliwą ptasią grypą. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale w przypadku zetknięcia się z ptakami zbiera śmiertelne żniwo, przynosząc tym samym ogromne straty hodowcom. 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment