ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ekspozycja z muzeum sportu

fot. Urząd Miejski w Płońsku

Przy Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku można obejrzeć wystawę pt. "70 lat Muzeum z pasji do sportu". Prezentuje ona działalność Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.


Ekspozycja ukazuje nasze najcenniejsze zbiory i największe osiągnięcia. Inauguracja projektu odbyła się na Starym Rynku w Płocku. Następnie wystawa była prezentowana w kilku innych miastach. Obecnie trafiła do Płońska.
Muzeum rozpoczęło działalność w 1952 roku. Pierwsza stała ekspozycja została otwarta 3 lata później w siedzibie przy ul. Rozbrat. Kolejną lokalizacją był stadion Skry przy ul. Wawelskiej, skąd Muzeum trafiło pod obecny adres przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 - do Centrum Olimpijskiego, jednocześnie stając się wcześniej - w 1999 roku instytucją podległą Samorządowi Województwa Mazowieckiego.
Obecnie jego zbiory liczą około 60 000 muzealiów, w tym m.in. wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę z tekstem przysięgi olimpijskiej czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku z Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzysk Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą.
Muzeum posiada również wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, około 6 500 fotografii, 37 000 książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów. Ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej prowadzi też programy edukacyjne skierowane głównie do dzieci i młodzieży.

Komentarze obsługiwane przez CComment