ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Już niedługo płońszczanie spojrzą w niebo

Placówka stanie się dostępna dla zwiedzających od 3 lipca / Źródło: UM w Płońsku (FB)

Wczoraj, w środę 19 czerwca, w płońskim planetarium, umieszczonym w dawnej wieży ciśnień przy byłym dworcu PKP, odbył się pokaz filmu „Marzenie o lataniu”. Film został wyświetlony w technologii 3D. Inauguracyjny półgodzinny seans był zapowiedzią oficjalnego otwarcia obiektu, które nastąpi już na początku lipca.

Na potrzeby planetarium i obserwatorium nie tylko zaadaptowano starą wieżę ciśnień, ale też wybudowano dodatkowy budynek w bezpośrednim sąsiedztwie. Na budowę i prace remontowe miasto pozyskało 6,5 mln zł w ramach projektu  „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”. Projekt ma wymiar międzynarodowy – partnerem inwestycji jest norweski University College for Green Development. Według wcześniejszych ustaleń całkowity koszt miał zamknąć się w 8 mln zł., przekroczył jednak 9 mln (włączając koszty projektów edukacyjnych).

Obiekt, prowadzący działalność edukacyjno–naukową, stanie się dostępny dla zwiedzających od 3 lipca. W wakacje wstęp będzie darmowy, wejścia biletowane zaczną obowiązywać od września. Placówka zostanie też stałą siedzibą Płońskiego Koła Miłośników Astronomii, którego członkowie, między innymi jeden z jego założycieli – Adam Derdzikowski, będą prowadzić wykłady na tematy związane z niebem.

Warto wspomnieć o walorach technicznych obiektu. Obserwatorium zostało wyposażone w  zautomatyzowaną kopułę ScopeDome o średnicy 5,5 m. Głównym instrumentem badawczym jest teleskop ze zwierciadłem o średnicy 355 mm. Budynek jest też zaopatrzony w trzy dodatkowe teleskopy ze zwierciadłami o średnicy  305 mm i 203 mm, a także refraktor słoneczny. Wszystkie te narzędzia umożliwią dokładną obserwację Układu Słonecznego i pojawiających się na niebie gwiazd.

Placówka została nazwana imieniem Jana Walerego Jędrzejewicza – płońskiego lekarza, wybitnego astronoma-amatora. Ukłonem w stronę patrona jest sam projekt planetarium, jego drewniana zabudowa nawiązuje bowiem do konstrukcji obserwatorium, z którego korzystał sam Jędrzejewicz.

Komentarze obsługiwane przez CComment