Maszyny rolnicze, kramy i śpiew - 26. Dzień Kukurydzy i Buraka w Płońsku [zdjęcia]
W niedzielę, 15 września odbył się 26. Dzień Kukurydzy i Buraka, organizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Oddział Poświętne. Wydarzeniem towarzyszącym była 18. edycja Jesiennego Jarmarku w Płońsku. Dzień wcześniej w godzinach popołudniowych przez tereny północnego Mazowsza przetoczyła się silna burza. Na szczęście w niedzielę rano deszczu, pomimo sporego zachmurzenia, ostatecznie nie było.
Obie imprezy rozpoczęły się około godziny 10.00. Do oddziału Poświętne zjechali się przedstawiciele branży rolniczej, reprezentujący liczne gałęzie rynku agrokulturalnego – dostawcy nasion i firmy zajmujące się produkcją różnego rodzaju maszyn rolniczych. Te drugie miały swoją wystawę i prezentacje – goście mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat współczesnej technologii rolnej. Na znajdującym się na terenie ośrodka polu doświadczalnym zorganizowano prezentację 21 odmian buraków cukrowych i aż 124 odmian kukurydzy. Dla gości przygotowano kuchnię polową, gdzie mogli skosztować różnych dań – oczywiście z kukurydzy i buraka.
Ważnym punktem imprezy były dwa wykłady poprowadzone przez prof. Pawła Beresia z Instytutu Ochrony Roślin, działającego w ramach Państwowego Instytutu Badawczego. Wykłady poświęcone były wielu aspektom uprawy kukurydzy, począwszy od zabezpieczania plonów przed szkodnikami, a skończywszy na chorobach kukurydzy, rozpoznawaniu ich i zwalczaniu.
Jarmark miał również czym się pochwalić. Do Płońska zjechali wytwórcy i rzemieślnicy z terenu całego powiatu – koła gospodyń wiejskich, wytwórcy miodów i serów, twórcy rękodzieła. Wystawiennicy rywalizowali nie tylko o zainteresowanie uczestników imprezy, ale też o względy jury, wręczającego nagrody za najpiękniejsze stoisko. Ponadto, organizatorzy zorganizowali dwugodzinne szkolenie na temat handlu detalicznego w rolnictwie i obowiązujących w nim dobrych praktyk.
Do kompletu wrażeń, na dużej scenie za budynkiem głównym MODR wystąpił zespół Dzikie Ziele. Muzycy, którzy w swoim repertuarze mają utwory nie tylko polskie, ale też słowackie, białoruskie i ukraińskie, zaśpiewali klasyczne pieśni ludowe.
Komentarze obsługiwane przez CComment