ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Płońsk drugą gminą miejską w województwie

fot. UM Płońsk

Miasto Płońsk znalazło się na drugim miejscu w Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego w kategorii gmin miejskich, organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Warszawie.

Laureatów rankingu poznaliśmy podczas gali, która odbyła się w Przestrzeniach Bruna w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, eksperci oraz liczni zaproszeni goście. Zwycięzcą w kategorii gmin miejskich została Podkowa Leśna, a trzecie miejsce zajął Nowy Dwór Mazowiecki. Wśród gmin miejsko-wiejskich laureatem została gmina Ożarów Mazowiecki, zaś wśród gmin wiejskich – Michałowice. Płońsk został również liderem w rankingu powiatowym. W innych powiatach w naszym regionie liderami zostali:

  • powiat nowodworski - miasto Nowy Dwór Mazowiecki,
  • powiat makowski - gmina Różan,
  • powiat przasnyski - gmina Przasnysz,
  • powiat mławski - gmina Radzanów,
  • powiat ciechanowski - gmina Glinojeck,
  • powiat żuromiński - gmina Żuromin,
  • powiat pułtuski - gmina Pokrzywnica.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking premiuje gminy o największym potencjale w sferze gospodarczej, społecznej, środowiskowej i przestrzennej (rozwój zrównoważony).

Wśród wskaźników wpływających na miejsce w rankingu są m.in. dochody i wydatki budżetowe oraz ich struktura (wydatki na administrację, kulturę, oświatę, NGO, ochronę środowiska), zadłużenie, środki unijne, przyrost naturalny, saldo migracji, liczba bezrobotnych, wyniki egzaminów ósmoklasisty, kanalizacja, czy zagospodarowanie przestrzenne.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, bo ranking prowadzony jest na podstawie niezależnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego. To jest nasz wspólny sukces. Nie byłoby go bez dobrze wykonanej pracy zespołu pracowników urzędu miejskiego i wszystkich jednostek samorządowych oraz spółek miejskich. Za waszą pracę dziękuję! Dziękuję też radnym, a zwłaszcza radnym Porozumienia Samorządowego Ziemi Płońskiej, bez waszego wsparcia w radzie miasta nie byłoby tego sukcesu. Brawo my! - przekazał burmistrz Andrzej Pietrasik.

Komentarze obsługiwane przez CComment