ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rachmistrzowie dzwonią do mieszkańców


Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja dzwonią oni do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Wciąz jest to jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.


Pytania wyłącznie z formularza spisowego
W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego - ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.
Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Warto podkreślić, że osoba podająca się za rachmistrza nie może dzwonić z innego numer telefonu. Jeśli tak jest, możemy mieć do czynienia z oszustem, na co szczególnie powinny być uczulone osoby starsze, czasami zbyt łatwowierne w stosunku do swoich rozmowców. 

Komentarze obsługiwane przez CComment