ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rocznica zbrodni na Piaskach

fot. UM Płońsk

18 stycznia przy pomniku na płońskich Piaskach odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę mordu na 78 mieszkańcach Płońska i ziemi płońskiej. Zbrodni tej dokonali Niemcy na chwilę przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej.


Na miejscu obecni byli przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji oraz kombatanci, dzieci i młodzież. Podczas uroczystości o tamtych wydarzeniach przypomniała kierownik pracowni dokumentacji dziejów miasta Katarzyna Przybylska. Złożono również kwiaty i zapalono znicze, a następnie delegacje oddały hołd pomordowanym na płońskim cmentarzu.
- "Nie umiera nigdy zbrodnia, kiedykolwiek była dokonana". Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dzisiaj jako wspólnota lokalna spotykamy się na Piaskach, by upamiętnić zbrodnię sprzed 78 lat. To właśnie w tym miejscu w ostatnich dniach okupacji, pomiędzy 16 a 18 stycznia 1945 roku, niemiecka policja kryminalna zamordowała 78 mężczyzn - mieszkańców Płońska i powiatu płońskiego. Ta niczym nieuzasadniona zbrodnia, będąca w czystej postaci aktem zemsty, wynikającym z chorej ideologii i przekonania o własnej wyższości i bezkarności, do dziś pozostaje w pamięci rodzin ofiar i w pamięci mieszkańców Płońska - powiedział w imieniu burmistrza Andrzeja Pietrasika rzecznik prasowy Filip Przedpełski.

Komentarze obsługiwane przez CComment