ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wystawa batiku z Przasnysza w Płońsku

8 kwietnia o godz. 18 w sali wystawienniczej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku odbędzie się otwarcie wystawy batiku. W tym przypadku Płońsk łączy siły z Przasnyszem - to bowiem owoce pracy przasnyskiej pracowni batiku Mamut będą prezentowane w galerii.

Pracownia Mamut jest prowadzona w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 roku. Batik jest specyficzną metodą wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji południowo-wschodniej, a zwłaszcza z indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i teraz) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. - Obecnie jest to również efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach ich podświetlania oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku - zachęcają do zwiedzania wystawy organizatorzy z płońskiego MCK.

Na wystawie zaprezentowane będą prace wykonane w ostatnich kilku latach. Tworzą one kolekcje tematyczne np.: Muzycy w batiku, kompozytorzy, ikona-batik inspiracje oraz indywidualne zainteresowania twórców. Wystawa potrwa do 15 maja 2022 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment