ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Starosta przasnyski zostanie senatorem

Fot. RM
Fot. RM

To jedna z większych niespodzianek wyborów parlamentarnych w naszym regionie. Kandydat PiS Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski, wyraźnie pokonał Jana  Jackowskiego w wyścigu o fotel senatora. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że absolutnym faworytem do miejsca w Senacie z okręgu nr 39 (powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski, żuromiński) jest aktualny senator, kandydat niezrzeszony czyli Jan Maria Jackowski. Wyborcy zdecydowali jednak inaczej, głosując finalnie na kandydata Prawa i Sprawiedliwości. 

Krzysztof Bieńkowski wygrał w stosunku 47,2 proc. do 41,88 proc. W pięciu powiatach Krzysztof Bieńkowski uzyskał 80567 głosów; Jackowski 71404. Trzeci z kandydatów, Gabriel Janowski, mógł liczyć na 18539 głosów.

Ustępujący senator wygrał jedynie, a i tak nieznacznie, w powiecie ciechanowskim. Złożyła się na to przede wszystkim liczba głosów uzyskanych w samym Ciechanowie i gminie Ciechanów. W podciechanowskich gminach (Glinojeck, Gołymin, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra, Regimin, Sońsk) wygrywał już Bieńkowski. Podobnie w pozostałych powiatach. Jackowski poległ przede wszystkim na wsiach. O ile jeszcze udało mu się wygrać w miastach powiatowych (Mława, Płońsk, Żuromin), to w gminnych miejscowościach elektorat PiS-u zdecydowanie stanął za swoim kandydatem.

Komentarze obsługiwane przez CComment