Przasnysz i Ciechanów – literackie związki
Przed kilkoma dniami podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie dr nauk humanistycznych Piotr Kaszubowski – przasnyszanin, etnograf, regionalista, publicysta i poeta odniósł się do związków między literatami ze środowiska ciechanowskiego i przasnyskiego, które, jak się okazuje, trwają nieprzerwanie od wielu lat.
Związki te odnaleźć można już w 19 wieku, bowiem już wtedy hr. Brunon Kiciński, właściciel podciechanowskiego Ojrzenia pozostawił po sobie literacką pamiątkę w postaci kamienia położonego przy przasnyskiej drodze, zwanego „zajączkiem”, z wyrytym na nim wierszem.
Nie sposób nie wspomnieć o Henryku Sienkiewiczu, który we wczesnej młodości był guwernerem w majątku Wejherów w Poświętnem. Ciechanów i Przasnysz łączy powieść „Krzyżacy”, bowiem występują tam obydwa miasta. Stanisław Chełchowski i Jadwiga Milewska z Chojnowa, późniejsza właścicielka majątku w Rembówku koło Ciechanowa byli zbieraczami prozy i pieśni ludowej. Postacią, która w sposób szczególny łączyła Przasnysz i Ciechanów był zmarły w 2012 r. Alfred Borkowski – lekarz poeta. Urodził się w Mchowie pod Przasnyszem, był absolwentem LO w Przasnyszu, mieszkał w Ciechanowie, jednak w twórczości literackiej często wracał do rodzinnych stron, współtworząc choćby cztery tomy „Przasnyskich portretów”.
Komentarze obsługiwane przez CComment