ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Krzynowłoga Mała: Jak to w średniowieczu

W Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Krzynowłodze Małej pojawili się rekonstruktorzy z Agencji Widowisk Historycznych „ARKONA” z Torunia.

Zaprezentowali spektakl „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie ośmiu klas w dwóch grupach. Aktorzy w barwny, humorystyczny i widowiskowy sposób przedstawili uczniom historię początków państwa polskiego. Była to żywa lekcja historii. Wykonawcy starali się opowiedzieć o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, a także zawodach. Zaprezentowali dzieciom stroje i broń z epoki, a także pokazy walk na miecze. 
W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej siły. Występ był pełen różnego rodzaju ciekawostek. Na zakończenie był konkurs z nagrodami, a były nimi wybijane na miejscu denary Bolesława Chrobrego. Młodzi ludzie bardzo aktywnie brali udział w przedstawieniu.

Komentarze obsługiwane przez CComment