ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Matura 2022 w powiecie przasnyskim

Mamy początek maja, a więc tradycyjnie już odbywają się matury. Ten bardzo ważny egzamin dostarcza wielu emocji każdemu kolejnemu pokoleniu. Nie inaczej jest i w tym roku.

Do tego wydarzenia licealiści i uczniowie techników przygotowywali się przez ostatnie lata nauki. Rocznik, który będzie już od środy pisał kolejne egzaminy jest wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze jest to grupa, która niemalże całą swoją ponadpodstawową edukację przeszła w trybie zdalnym. Ostatnie dwa lata były czasem nieustannej zmiany trybu prowadzenia lekcji. - Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Ich trzyletni okres nauki w LO przypadł na czas pandemii. Pomimo to, nasi uczniowie uzyskali wysokie wyniki w nauce. Osiągali sukcesy w wielu dziedzinach wiedzy, konkursach oraz zawodach sportowych. Mamy nadzieję, że ich wiedza i umiejętności przełożą się na wyniki egzaminów maturalnych oraz wybór dalszej drogi kształcenia - komentuje Agnieszka Szymaniak wicedyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. W. S. Reymonta w Chorzelach. Dodatkowo grupa tegorocznych maturzystów boryka się z jeszcze jednym czynnikiem, który może wywołać stres - Jest to ostatni rocznik, który skończył gimnazjum. To wyjątkowo stresująca sytuacja, bo gdyby komuś nie uda się zdać egzaminu, to będzie musiał przystąpić do niego ponownie, ale już na nowych zasadach. Za rok do matury przystąpią bowiem osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową - wyjaśnia dr Elżbieta Sternal dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu.

Jak więc wygląda matura 2022 w powiecie przasnyskim przekładając ją na liczby?
W najpopularniejszym przasnyskim liceum do egzaminu przystępuje 126 osób. Jak zawsze obowiązkowo należy przystąpić do testu z polskiego i matematyki i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym, resztę egzaminów wybiera samodzielnie absolwent liceum. W liceum im. Komisji Edukacji Narodowej z rozszerzeń wybierano np. biologię i chemię czy popularną geografię. Co ciekawe jedna osoba zdecydowała się zdawać historię sztuki, a dwie informatykę.
Natomiast w Chorzelskim liceum do majowego testu przystępują 44 osoby. Wśród dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym króluje język angielski - 22 osoby. Dwie osoby postanowiły dodatkowo sprawdzić się w języku hiszpańskim i francuskim - co zdarza się bardzo rzadko, ponieważ najczęściej tych przedmiotów należy uczyć się samodzielnie, poza lekcjami w szkole.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w tym roku przygotowało do egzaminu 30 osób z dwóch klas: wojskowej i policyjnej. O pomaturalnych planach, na łamach Tygodnika wspominała wcześniej uczennica klasy wojskowej Natalia Rynkowska - Moją przyszłość widzę oczywiście w wojsku. Dalej chcę iść na WAT - dzięki temu wykształceniu uzyskam stopień oficera i w tym lepszy start w mojej przyszłej pracy związanej z wojskiem. Przyszłość, nas kobiet, w wojsku, jest możliwa. Nawet w klasach o profilu wojskowym jest zbliżona liczba dziewczyn i chłopców. O przygotowaniach do tego wyjątkowego testu opowiada także dyrektorka szkoły - Myślę, że ci uczniowie,  którzy chcieli się przygotować to przygotowali się odpowiednio i zapewne osiągną swój cel. Każdy kto chce dobrze zdać maturę, a potem iść na studia musiał myśleć o swojej przyszłości już wcześniej. Prowadziliśmy zajęcia dodatkowe z języka angielskiego i matematyki, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Co do stopnia przygotowania, to wszystko tak naprawdę okaże się w momencie otrzymania wyników matur, ale wierzę w moich uczniów i w to, że dobrze im pójdzie - mówi Elżbieta Sternal.

Natomiast w Zespole Szkół Powiatowych mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu do matury przystąpi 107 absolwentów technikum - są to uczniowie klas o profilach m.in. ekonomiczny, logistyk, technik pojazdów samochodowych czy technik żywienia i usług gastronomicznych. Z Liceum ogólnokształcącego test napisze 46 absolwentów z profilu humanistycznego, a z mundurowego uzbierała się grupa 44 zdających. O przygotowaniach do testu mówi Joanna Ciesielska-Lipka wicedyrektor ZSP - W tym roku w ZSP w Przasnyszu żaden uczeń nie zadeklarował chęci zdawania egzaminów ustnych. Niektórzy abiturienci wyrazili również chęć poprawy wyników egzaminów maturalnych z poprzednich lat. Wielu uczniów uczestniczyło w projektach: Akademia Kluczowych Kompetencji w Powiecie Przasnyskim, a także Nowa Jakość Kształcenia Zawodowego gdzie rozwijali swoje zainteresowania oraz uzupełniali wiedzę  w zakresie matematyki i języków obcych. Nauczyciele przeprowadzali w klasach maturalnych próbne egzaminy maturalne

Więcej na ten temat w aktualnym Tygodniku z 2 maja.

Komentarze obsługiwane przez CComment