Powiesili ich przed wigilią
Muzeum Historyczne w Przasnyszu przygotowuje wystawę poświęconą upamiętnieniu osiemdziesiątej rocznicy egzekucji członków sztabu tamtejszego okręgu Armii Krajowej, która miała miejsce na przasnyskim rynku 17 grudnia 1942 r. Wystawa nosi tytuł "Szczęśliwi⌠bo wolni".
Tego dnia powieszono ich pięcioro: Mariana Arcta, Edmunda Zdanowskiego, Władysława Otłowskiego, Zenona Kiembrowskiego i Marię Kaczyńską.
Uroczystości związane z upamiętnieniem tej rocznicy rozpoczną się 17 grudnia uroczystą mszą świętą w kościele farnym, po której nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu egzekucji pod pomnikiem, odnowionym na okoliczność rocznicy. Chwilę potem w Muzeum Historycznym nastąpi otwarcie tematycznej wystawy. Głos zabiorą członkowie rodzin zamordowanych, którzy zapowiedzieli swoją obecność, a uroczystości zakończy przejście na przasnyski cmentarz.
- Delegacja naszego muzeum - mówi dyrektor placówki Agnieszka Brykner - każdego roku, w rocznicę, przybywa pod pomnik, by zapalić znicze pamięci i złożyć kwiaty. W ciągu roku organizujemy także spotkania z młodzieżą, tak aby pamięć przetrwała.
Świadkowie opowiadali, że mieszkańcy Przasnysza zostali spędzeni na rynek. Jak na ironię byli informowani, że przygotowana jest dla nich "gwiazdka". Skazańcy zostali przywiezieni z Działdowa. Z podniesionymi głowami stanęli przed szubienicą. Widząc swoich bliskich wśród tłumu kierowali do nich swoje ostatnie słowa. Oprawcy, aby przerzucić na Polaków część odpowiedzialności za zbrodnię zmuszali sołtysów z okolicznych wsi, aby wytrącali stołki spod nóg ofiar. Ci jednak, aby do tego nie dopuścić, sami zeskoczyli z taboretów z okrzykiem "niech żyje Polska".
Więcej w "Tygodniku" nr 50 z 13 grudnia 2022 r.
Komentarze obsługiwane przez CComment