ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przegląd wydarzeń 2023 r. w powiecie przasnyskim

Do Chorzel wróciła kolej. Pierwszy pociąg, po 20 latach przerwy, wjechał na peron 11 czerwca.

STYCZEŃ
Królowie powitali rok 
6 stycznia przasnyszanie podążyli ulicami miasta w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli. Z parafii św. Wojciecha w Przasnyszu wyruszył król Kacper (czerwony), z parafii O. Pasjonistów król Baltazar (niebieski), z parafii Chrystusa Zbawiciela król Melchior (zielony). Królowie na koniach, mieszkańcy w kolorowych szatach i koronach. Orszaki spotkały się w symbolicznym Betlejem - przy stajence na Rynku Miejskim w Przasnyszu.

W oczekiwaniu na basen 
Zakończył się jeden z etapów budowy odkrytych basenów w Przasnyszu. Powstały trzy niecki basenowe - dla dzieci i dwie dla dorosłych, budynek socjalny i techniczny, infrastruktura i elementy małej architektury. Basen ma zostać otwarty z początkiem lata. Obiekt zlokalizowany jest na terenie Zespołu Szkół Powiatowych, obok hali sportowej, krytego lodowiska i boiska. Całkowity koszt inwestycji to 9,4 mln złotych.

Luty
Złote gody w Krasnem 
17 lutego w Urzędzie Gminy w Krasnem wójt gminy Michał Szczepański wręczył uroczyście Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Oprócz medali Jubilaci otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty i okolicznościowe upominki. Złote Gody świętowali: Krzysztof i Wanda Bartoł, Waldemar i Barbara Janiak, Władysław i Sabina Krawczyk, Kazimierz i Jadwiga Kuss, Ryszard i Zofia Miłoszewscy, Kazimierz i Krystyna, Obrębalscy Stanisław i Barbara Szczepańscy, Sebastian i Barbara Szczepkowscy, Bogdan i Zofia Szczyglak, Stanisław i Marianna Wojciechowscy oraz Jan i Teresa Żakiewicz. 

Nowa Rada Seniorów 
10 lutego wybrano nową Radę Seniorów Miasta Przasnysz. Przewodniczącą została Teresa Więcek, jej zastępczynią Barbara Wójcicka. W skład rady weszli ponadto: Danuta Budna, Danuta Myślińska, Grażyna Kosman, Teresa Mendrzycka, Małgorzata Statkiewicz, Urszula Milkiewicz, Zofia Wróblewska, Anna Jelińska i Andrzej Biały. 

Pierwszy na Mazowszu
Powiat Przasnyski zajął w rankingu Związku Powiatów Polskich pierwsze miejsce na Mazowszu, a piąte w kraju w konkursie na najlepsze i najbardziej rozwojowe samorządy w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców. Powiat przasnyski od kilku lat zajmuje czołowe miejsca. W 2015 roku plasował się na pierwszej pozycji. W rankingu corocznie bierze udział 314 powiatów, z czego ponad 100 startuje w kategorii, w której sklasyfikowano Powiat Przasnyski - do 60 tys. mieszkańców.

MARZEC 
Honorowy obywatel
Przed kilkoma dniami Grzegorz Wędzyński - wychowanek MKS Przasnysz i były reprezentant Polski w piłce nożnej odwiedził Urząd Miasta. Odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przasnysz, który otrzymał w ub. r. uchwałą Rady Miasta. Jest jednym z najbardziej utytułowanych przasnyskich sportowców - piłkarzy. Od 2015 roku mieszka w Belgii, gdzie pracuje jako trener i współpracuje z klubami jako manager. Grzegorz Wędzyński odwiedził także Szkołę Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, której jest absolwentem i gdzie stawiał pierwsze sportowe kroki. 

Bogate w pomysły
„Ale Babki” - zespół działający w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Bogatem został zdobywcą nagrody - statuetki im. Ireny Kotowicz Borowy podczas XL Mazowieckich Zapustów. Kierownikiem jest Sabina Pawłowska, która czuwa nad całością. Dzięki Marzenie Kalinowskiej powstaje większość barwnych kreacji. Scenariusze układa Karolina Kulpanowska. Wszystkie panie są członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Zdobyta statuetka jest już drugą, bowiem pierwszą zespół zdobył w Czernicach Borowych na Mazowieckich Zapustach 2020. 

KWIECIEŃ
Ninja Warrior po przasnysku
Przasnyszanin Jarosław Czyżewski wystąpił w telewizyjnym programie „Ninja Warrior”. Jest trenerem mieszanych sztuk walki wręcz w miejscowym klubie sportowym Flight Club. Ma 54 lata. Udowodnił, że wiek to tylko liczba i że niemożliwe nie istnieje. Tor eliminacyjny ukończył z czasem 05.44.40, a kończą go nieliczni. Wystartował w finale. 

Na remont MDK
Radni powiatu przasnyskiego zdecydowali o przekazaniu 700 tys. zł na trwający aktualnie remont Miejskiego Domu Kultury. Starostwo deklarowało wprawdzie milion, jednak pozostała kwota przekazana zostanie w przyszłym roku. Koszt całej inwestycji oszacowano na blisko 17 mln zł. 

Basen stał się rzeczywistością
30 kwietnia otwarto baseny letnie w Przasnyszu. Znajdują się na terenie Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego przy ul. Mazowieckiej, obok hali sportowej, krytego lodowiska i boiska. Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu gości, zaś starosta Krzysztof Bieńkowski zainaugurował kąpiel tradycyjnym skokiem do wody w pełnym rynsztunku. Koszt inwestycji wyniósł 9,4 mln zł, ale ponad 90% tej sumy udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. 

MAJ
Starym zwyczajem - jarmark
Podczas minionego IX Staropolskiego Jarmarku na przasnyskim Rynku Miejskim przasnyszanie przenieśli się wraz z Drużyną Wojów Piastowskich „Jantar” do czasów średniowiecza. Burmistrz Łukasz Chrostowski poprowadził poloneza. Rekonstruktorzy historyczni z Drużyny Wojów Piastowskich Jantar zapraszali do obozowiska. Było strzelanie z łuku i kuszy, rzut oszczepem, łowienie rybek oraz bezkrwawe łowy na dzikiego zwierza. Wokół rynku stanęły stragany z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami. Imprezie towarzyszyło Miasteczko Organizacji Pozarządowych. 

Absolutorium dla powiatu 
26 maja radni Rady Powiatu Przasnyskiego udzielili Zarządowi Powiatu Przasnyskiego absolutorium oraz wotum zaufania. Dyskutowano o „Raporcie o stanie Powiatu Przasnyskiego za 2022 r.” oraz o „Sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Przasnyskiego” za tenże sam rok. Pozyskane środki pochodzące z funduszy krajowych (dotacje, projekty) oraz środki zewnętrzne, w tym z UE wykorzystano m.in. na kompleksową rozbudowę dróg powiatowych, budowę zespołu odkrytych basenów, czy budowę Środowiskowego Domu Samopomocy. Powiat podejmował również działania mające na celu usprawnienie komunikacji w zakresie przewozów autobusowych oraz budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. 

CZERWIEC
Wielkie powitanie 
Do Chorzel wróciła kolej. Pierwszy pociąg, po 20 latach przerwy, wjechał na peron 11 czerwca. Z tej okazji odbył się wielki „Piknik dla kolei”. Mieszkańcy otrzymają osiem par pociągów KM – siedem par będzie kursować od poniedziałku do niedzieli na linii Ostrołęka - Chorzele, jedna natomiast od poniedziałku do piątku.  

Absolutorium dla Beaty 
Na ostatniej sesji rady gminy burmistrz Chorzel Beata Szczepankowska uzyskała absolutorium i wotum zaufania. Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania jest potwierdzeniem poparcia radnych oraz mieszkańców dla skutecznie i racjonalnie realizowanej od lat przez władze polityki zrównoważonego rozwoju miasta i gminy. 

Piknikowo w Krasnem 
Dzień Krasnego, który odbył się w minioną sobotę wpisywał się w obchody 650-lecia powstania miejscowości i był zwieńczeniem wszystkich poprzednich działań. W zabytkowym parku wystąpiła miejscowa młodzież, a także Zespół Ludowy Krasne. Wręczono nagrody w konkursach i grach, ogłaszanych z okazji  jubileuszu. Program festynu rodzinnego wypełniły m.in. kolejny Zjazd MotoKrasne i piknik edukacyjno – ekologiczny oraz liczne stoiska. Uroczystości zamknął występ zespołu „Bayera”.

Absolutorium dla pani wójt
Absolutorium i wotum zaufania uzyskała w minionym tygodniu wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska. Rada Gminy podjęła w tej sprawie jednomyślne uchwały. - Nie jesteśmy łatwą gminą – stwierdziła wójt, dziękując za zaufanie i współpracę, - gdzie wszystko toczy się spokojnie. U nas mnóstwo się dzieje. Przychodzi nam rozwiązywać wiele problemów i staramy się to robić najlepiej, jak potrafimy. 

Absolutorium dla burmistrza
Burmistrz Łukasz Chrostowski również otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Uchwały te nie zostały jednak podjęte jednogłośnie, kilkoro radnych wstrzymało się od głosu. Sporną kwestią stało się m.in. wprowadzenie przez burmistrza na forum rady zagadnienia in vitro dla mieszkańców. Burmistrz jest bowiem jego zwolennikiem. 

LIPIEC
Aleja kasztanowców - zabytkiem
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie wpisał aleję kasztanową w Lesznie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
Wniosek w tej sprawie złożyło w 2020 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Zachowało się czternaście kasztanowców białych o średnicach pni 65-95 cm. Mają około 100 lat. Drzewa te nie należą do rodzimych gatunków, pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego, wpisały się jednak w polski krajobraz. 

Rubinowy jubileusz muzeum
28 czerwca Muzeum Historyczne w Przasnyszu świętowało jubileusz 40-lecia swojej działalności. Dyrektor muzeum Agnieszka Brykner przybliżyła historię placówki i jej działalność. Muzeum otrzymało Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Gratulowano placówce pasji w upowszechnianiu dziejów regionu oraz życzono determinacji w dalszym poszukiwaniu prawdy historycznej i przekazywaniu wiedzy młodym pokoleniom. 

SIERPIEŃ
Wybrano miss i mistera 
KGW Zalesie było gospodarzem zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną V Forum Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Krasne. Po raz pierwszy wybrano miss i mistera KGW. Kryterium stanowiły osobowość kandydata i zaangażowanie w działalność społeczną. Miss KGW została Wioleta Urbańska z Koła Zalesie. Misterem KGW został Artur Żbikowski reprezentujący Koło w Nowym Żmijewie. 

Przasnyszanie w Macedonii
W pierwszych dniach sierpnia Orkiestra Dęta OSP z Przasnysza uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Kostoski w Ochrydzie w Macedonii. Udział orkiestry w Festiwalu był niewątpliwie wyjątkowym doświadczeniem, dzięki któremu młodzi ludzie z zespołu mogli poznać muzykę innych narodowości i nawiązać nowe kontakty. 

Dożynki, dożynki, dożynki 
Miniona niedziela w powiecie przasnyskim obrodziła w uroczystości dożynkowe. Odbyły się one aż w trzech miejscowościach: w Rostkowie, Zarębach i Jednorożcu. Tradycyjnie rozpoczynały się mszą świętą dziękczynną. Wieńce, które przynoszono do świątyń zaskakiwały pomysłowością i misternym wykonaniem. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy bawili się na rodzinnych festynach.  

Relikwie w świątyni, medal dla sióstr  
Do kościoła zgromadzenia sióstr klarysek kapucynek w Przasnyszu wprowadzono relikwie błogosławionej Marii Teresy od Dzieciątka Jezus oraz  urnę z ziemią z pięciu miejsc pochówków ofiar obozu w Działdowie. 
Mszę świętą celebrował senior biskup Piotr Libera. Uroczystości zorganizowano w 100. rocznicę wstąpienia do przasnyskiego klasztoru Mieczysławy Kowalskiej, później siostry Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. Po mszy
przełożona klasztoru siostra Maria odebrała z rąk starosty Krzysztofa Bieńkowskiego medal „Gloria Prasnensis Terrae” dedykowany całemu Zgromadzeniu Zakonnemu Klarysek Kapucynek w Przasnyszu. 

WRZESIEŃ 
Dożynki w Krzynowłodze 
Mieszkańcy Krzynowłogi Małej po raz pierwszy byli uczestnikami dożynek - u siebie. Po mszy barwny korowód z wieńcami poprowadziła miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Wójt gminy Jerzy Humięcki podziękował rolnikom, zaś puchary i listy gratulacyjne powędrowały na ręce kilkunastu gospodarzy. Nagrody i wyróżnienia otrzymali także najlepsi maturzyści. Na scenie wystąpił m.in. zespół Młode Kurpie z Jednorożca oraz dzieci ze szkół, a także Formacja Artystyczna „Freakshow” z  Ciechanowa, zespół „Antykwariat” i „4 Love”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Prestige”. 

Młodzi pielgrzymują
16 września, do Rostkowa i Przasnysza przybyły rzesze młodych ludzi, aby wziąć udział w dorocznej pielgrzymce do miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. W tym roku, w 41. pielgrzymce „Rostkowo młodych” powędrowało 3,5 młodych ludzi. Jej hasłem przewodnim było „Zbudujmy dom na skale”. 

PAŹDZIERNIK 
Jubileusz pani Bożenny 
1 października w Muzeum Historycznym w Przasnyszu 45-lecie pracy twórczej obchodziła Bożenna Beata Parzuchowska - poetka, eseistka, publicystka, scenarzystka i reżyserka. Spotkanie przywoływało dotychczasowe dokonania literackie i teatralne Jubilatki. Prowadzony przez nią Teatr Trzech Pokoleń ma na swoim koncie kilka udanych prezentacji i przedstawień teatralnych. Bożenna Parzuchowska jest także przewodniczącą Koła Miłośników Sztuki Taras, laureatką wielu konkursów literackich i redaktorką kilkunastu wydawnictw. 

Seniorzy z Bogatego 
Zdjęcie wykonane przez Annę Wronowską, przedstawiające seniorów z Bogatego okazało się najciekawszym zdjęciem zgłoszonym do konkursu 
fotograficznego „Senior w obiektywie ekonomii społecznej”. Konkurs  zorganizowany został przez Wydział Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Zwycięska fotografia nosiła tytuł „Nie ma miejsca na samotność” i przedstawiała członków Klubu Senior + z Bogatego. 

Zielona w finale
Koło Gospodyń Wiejskich z Zielonej (gmina Krasne) reprezentowało województwo mazowieckie w wielkim finale VIII edycji Konkursu Bitwa Regionów. Rywalizowało w nim 16 Kół Gospodyń Wiejskich – zdobywczyń pierwszych nagród w etapach wojewódzkich. Jury przewodniczył znany kucharz Karol Okrasa. Gospodynie z Zielonej przygotowały „Zieleńską szynkę z nogą”, która okazała się zwyciężczynią II etapu konkursu w Gołotczyźnie. 

Zmiana starosty
W związku z wyborem Krzysztofa Bieńkowskiego na senatora, radni podjęli uchwały w sprawie powołania nowego starosty i wicestarosty powiatu, nowego zarządu powiatu i uzupełnienia składu rady. Nowym starostą powiatu przasnyskiego i jednocześnie nowym przewodniczącym zarządu powiatu został Paweł Mostowy. Wicestarostą została Renata Kosman. W zarządzie powiatu zasiądą, poza starostą i wicestarostą: Grzegorz Grabowski, Renata Wenda i Edward Orłowski.

100-lecie KEN
Obchody jubileuszu 100-lecia LO im. KEN rozpoczęły się 8 września wielką inauguracją w Muzeum Historycznym. 15 września odsłonięto i poświęcono figurę św. Stanisława Kostki (dłuta Piotra Grabowskiego) ufundowaną przez absolwentów. ​Uroczystości główne odbyły się 29 września. Władze Powiatu Przasnyskiego nagrodziły szkołę medalem „Gloria Prasnensis Terrae”. Wieczorem rozszalał się wielki bal. 

LISTOPAD 
Zatrzymał się czas…
W niedzielny wieczór, w starym zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem miały miejsce VIII Zaduszki muzyczno-poetyckie, realizowane są na przemian w kościołach w Krasnem i Zielonej przez Gminną Bibliotekę w Krasnem przy wsparciu wójta gminy oraz miejscowych parafii. Wieczór poświęcony był pamięci m.in. wietnamskiego poety Lam Quang My - Honorowego Obywatela Gminy Krasne, poety Stefana Żagla, księżom i innym zmarłym osobom. 

Otwarcie Galerii Handlowej „Targowa” 
17 listopada otwarto w Przasnyszu Galerię Handlową „Targowa”. Klienci mogli odwiedzić sklepy znanych firm. Dla pierwszych odwiedzających przewidziane były vouchery na zakupy oraz losowania nagród. Na mieszkańców czekał również darmowy ciepły posiłek: zakręcony ziemniak i kiełbaski z grilla, przygotowane przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Arena Dobra.

Jubileusz Powiatu Przasnyskiego
Przasnyszanie świętowali 25-lecie Powiatu Przasnyskiego. Uroczysta Gala odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN z udziałem m.in. nowo wybranego Senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego, obecnego starosty i przedstawicieli Rady Powiatu. Wśród publiczności zasiadł również Zenon Szczepankowski (starosta w latach 1998-2018) oraz wicestarostowie, radni, członkowie Zarządów Powiatu, dyrektorzy i pracownicy jednostek powiatowych. Wręczono, nadawane przez Starostę Przasnyskiego Medale Gloria Prasnensis Terrae wraz z tytułem „Zasłużony dla Powiatu Przasnyskiego”. 

GRUDZIEŃ
Wolontariusz roku
W plebiscycie Mazowieckie Barwy Wolontariatu, w kategorii „wolontariat dorosłych aktywnych społecznie” laureatem został Bartosz Gnojewski. Wśród wyróżnionych znalazła się również Marzena Wilga, sołtyska wsi Dynak w gminie Jednorożec. Gala zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu była okazją do wręczenia nagród. Bartosz Gnojewski jest podwójnym zwycięzcą, ponieważ w głosowaniu mieszkańców został również liderem w kategorii „nagroda mieszkańców Mazowsza”.

Komentarze obsługiwane przez CComment