Uczcili pamięć powstańców
W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu miał miejsce wykład prof. dr hab. Leszka Zygnera o tematyce "Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu". Prelegent nakreślił sytuację militarną, społeczną i polityczną poprzedzającą wybuch spotkania, odniósł się także do roli kościoła i obywateli żydowskich w powstaniu, a także późniejszych działań regionalistów, którzy badali wiedzę i propagowali pamięć o powstaniu.
Oficjalne uroczystości zorganizowane zostały przez dowódcę 2. Ośrodka Radioelektronicznego i Burmistrza Miasta. Rozpoczęły się mszą świętą, po której przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy miasta przeszli pod pomnik, który wniesiony został w miejscu stracenia mjr Stefana Cieleckiego. Pomnik ten, w formie głazu na wysokim postumencie z tablicą pamiątkową, przywołuje jego postać. Był jednym z dowódców Powstania Styczniowego. "Orlik", bo pod takim pseudonimem dowodził oddziałami w powstaniu, wywodził się z Przasnysza. Brał udział w bitwie pod Rydzewem, po bitwie pod Gołyminem osłaniał wycofujące się oddziały. Ciężko ranny w bitwie pod Osówką dostał się do rosyjskiej niewoli i został rozstrzelany w Przasnyszu 14 listopada 1863 r.
Tradycyjnie uroczystości zorganizowały również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznych 14 pułk Strzelców Syberyjskich oraz zespół Hora Incerta. Po wieczornej mszy uczestnicy tej uroczystości udali się, podobnie jak uczestnicy uroczystości przed południem, pod pomnik Stefana Cieleckiego. Okolicznościowe słowo wygłosił dr. Piotr Kaszubowski, zebrani złożyli wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze. Salwę honorową oddali członkowie grupy rekonstrukcyjnej. Po uroczystości przy pomniku zebrani przeszli na cmentarz parafialny i tam, przy historycznych grobach oraz grobach osób związanych z popularyzacją wiedzy o powstaniu złożono kwiaty i zapalono znicze
Komentarze obsługiwane przez CComment